REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Walory rzeczy luksusowych tracą sens, jeśli użytkownik nie rozumie ich pochodzenia

  • Autor: Dobrzemieszkaj.pl
  • 18 maj 2017 13:57
Walory rzeczy luksusowych tracą sens, jeśli użytkownik nie rozumie ich pochodzenia
fot. 4 Design Days

- Mam wrażenie, że okres jaki minął od 1989 roku pozwolił wykształcić przynajmniej w części naszego społeczeństwa przekonanie, że bogactwo to nie to samo co luksus. Nareszcie zaczynamy rozumieć, że luksusem jest przede wszystkim to, co wyjątkowe, szyte na miarę, ręcznie tworzone dla odbiorcy, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne -  mówi Dominika J. Rostocka, prezes i główny projektant w Creative Coop Architects.

REKLAMA

- Spacerując po skąpanej we wrześniowym słońcu Warszawie, w poszukiwaniu cienia wstąpiłam do Galerii Sztuki Zachęta. Ten przypadek sprawił, że obejrzałam wystawę pod hasłem „Bogactwo”. Jej pomysłodawcy próbują zdefiniować, czym dla Polaków po okresie transformacji ustrojowej i nadejściu wolnego rynku, stało się tytułowe bogactwo. Wybrane przez kuratorów prace składają się na wiele równoległych historii i anegdot. Odnajdziemy w nich ślady radości posiadania, fascynacji drogimi przedmiotami, a także dywagacje na temat realnej i symbolicznej wartości dzieł sztuki. Wizyta w Zachęcie skłoniła mnie do refleksji, jak wyglądają na tym tle polskie domy  - mówi Dominika J. Rostocka, architekt wnętrz, designer, prezes i główny projektant w Creative Coop Architects. Założycielka Atelier Grzybowska 6/10, Szkoły Produkcji Wnętrz i Designu oraz Fundacji Art&Mind.

Jak po 25 latach wolności Polacy urządzają wnętrza i czy jest w nich miejsce na luksus? -zastanawia się projektantka. 

- Mam wrażenie, że okres jaki minął od 1989 roku pozwolił wykształcić przynajmniej w części naszego społeczeństwa przekonanie, że bogactwo to nie to samo co luksus. Nareszcie zaczynamy rozumieć, że luksusem jest przede wszystkim to, co wyjątkowe, szyte na miarę, ręcznie tworzone dla odbiorcy, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Luksus jest nieodłącznie związany z kulturą, wymaga pewnego wkładu intelektualnego. W moim odczuciu, jest też zawsze związany z elegancją - mówi projektantka. 

Przeczytaj cały felieton Dominiki Rostockiej na DobrzeMieszkaj.pl.

Projektantka będzie 23 maja Gościem Specjalnym spotkania dla projektantów z cyklu Studio Dobrych Rozwiązań w Lublinie. Spotkanie odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Artura Grottgera 2. Dowiedz się więcej o spotkaniu Studia Dobrych Rozwiązań w Lublinie tutaj. Wstęp bezpłatny po rejestracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY