REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wszyscy tracimy na wieczystym użytkowaniu nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 lis 2014 10:23
Wszyscy tracimy na wieczystym użytkowaniu nieruchomości
fot. Maciej Zajdel, prezes IVG Poland

Funkcjonowanie w ramach wieczystego użytkowania nieruchomości to dla inwestorów w Polsce konieczność. - Większość naszych biurowców stoi na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu - mówi Maciej Zajdel, prezes IVG Polska. Co niesie ze sobą taki stan rzeczy?

REKLAMA

- Po pierwsze tego typu nieruchomości charakteryzują się wyższymi kosztami funkcjonowania. Wiąże się to z opłatami za korzystanie z gruntów, które to opłaty w Warszawie wynoszą średnio kilka złotych za mkw. powierzchni miesięcznie. W przypadku dużych budynków kwota ta staje się znacząca i bezpośrednio przekłada się na koszty funkcjonowania inwestycji. Podsumowując, w związku z faktem, że praktyką jest pośrednie ponoszenie tych kosztów przez najemców, średnio koszty najmu w takich nieruchomościach mogą być nawet o 10 proc. wyższe. Tracą na tym wszyscy - tłumaczy Maciej Zajdel.

Innym problemem, z jakim muszą sobie radzić inwestorzy i deweloperzy powierzchni komercyjnych, to przedłużenie wieczystego użytkowania. - W tym momencie coraz więcej właścicieli nieruchomości zaczyna mierzyć się z tym tematem, bowiem teraz kończą się najkrótsze, czyli ponad 40-letnie umowy - dodaje Zajdel.

Jednocześnie nad przyszłością swoich nieruchomości muszą się zastanowić firmy, którym użytkowanie kończy się w dalszej perspektywie czasu. - Perspektywa wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego w okresie 10 czy 15 lat jest w terminologii rynku nieruchomości zjawiskiem, które wydarzy się niebawem. Skutkuje to ryzykiem nie ponoszenia nakładów, utrudnia najem dla najemców poszukujących długookresowych najmów. Właściciele próbują zaradzać temu problemowi poprzez wczesne występowanie o przedłużenie okresu użytkowania wieczystego dla użytkowań wieczystych o okresie krótszym niż maksymalne 99 lat - komentuje prezes IVG Poland.

W teorii użytkowanie wieczyste przedłużane jest niemalże automatyczne. Jak dodaje Maciej Zajdel, nie zawsze tak się dzieje. Pojawiają się bowiem opory przed decyzjami administracyjnymi, wynikającymi z różnych czynników.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY