REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zielona linia w przemysłowym zagłębiu

  • Autor: humanmag.pl, Radosław Zieniewicz
  • 04 kwi 2016 10:16
Zielona linia w przemysłowym zagłębiu
Zespół biura projektowego Arup, fot. humanmag.pl

Zadaniem architektów projektujących parki linearne jest tchnięcie w nie „nowego życia”, tak aby ludzie mogli znowu z nich korzystać. W jaki sposób chcą to osiągnąć autorzy zwycięskiego projektu koncepcyjnego „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy" mówi Jacek Zalewski, dyrektor krakowskiego biura projektowego Arup.

REKLAMA

Tworząc koncepcję Zagłębiowskiego Parku Linearnego wzorowaliście się na już istniejących parkach, wykorzystywaliście sprawdzone rozwiązania?

Nad tym projektem pracował kilkuosobowy zespół inżynierów i specjalistów z firmy Arup. Nie sposób nie wspomnieć też o ogromnym wkładzie i zaangażowaniu architektów z Boom Studio, z którymi intensywnie współpracowaliśmy. Podeszliśmy do tworzenia koncepcji Zagłębiowskiego Parku Linearnego z ogromnym entuzjazmem. Rozwiązania wypracowywaliśmy podczas wizji w terenie, dyskusji i warsztatów. Nie obyło się bez burzy mózgów, zderzenia różnych wizji z próbą wspólnego wypracowania niepowtarzalnego charakteru poszczególnych obszarów Zagłębiowskiego Parku Linearnego, czerpiąc z i wpisując się w lokalne historie i charakter miejsca. Przy takim podejściu i filozofii pracy nie można mówić o bezrefleksyjnym kopiowaniu rozwiązań, które sprawdziły się lub odniosły sukces w krajach, miastach, parkach odmiennych kulturowo i architektoniczne. Projekt wynika z miejsca i jest z nim ściśle związany. Czerpaliśmy też mocno z doświadczeń każdego z członków zespołu. Otrzymaliśmy w efekcie świetną i dogłębnie przemyślaną wizję rewitalizacji.

Jakie zadanie zostało Wam postawione w pracy nad projektem?

Główne zadanie, jakie postawili przed nami organizatorzy konkursu na projekt Parku, polegało na połączeniu ze sobą oddalonych od siebie i zróżnicowanych zielonych terenów rekreacyjnych z kilku miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego. A że tak charakterystyczny układ terenów położonych przy rzekach Brynicy i Przemszy ma charakter „kręgosłupa” Zagłębia to ich połączenie w spójną całość dało efekt liniowości. Stąd zapewne wzięła się nazwa Zagłębiowski Park Linearny, przyjęta dla tego konkursu. Należy tu podkreślić, że głównym wyzwaniem było zintegrowanie z sobą zróżnicowanych, odległych terytorialnie parków w jeden zespół rekreacyjno-przyrodniczy. Ponadto naszym zamysłem było, aby projekt łączył ludzi z różnych gmin, zachęcał ich do działania regionalnego. Chcieliśmy by zachęcał mieszkańców do aktywności, niezależnie czy jest to spacer, jazda na rowerze, rolkach czy też podróż do pracy wzdłuż linii brzegowej rzek Przemszy i Brynicy, w otoczeniu pięknej przyrody. Należy podkreślić, że naszym zadaniem nie było kosztowne przywrócenie do życia dawnych obszarów przemysłowych, terenów kopalń i przeobrażenie je w parki przyrodnicze. Raczej poszukiwaliśmy wyjątkowych miejsc, ustroni, zaciszy o wysokich walorach przyrodniczych, aby je ze sobą powiązać. Wspólnym mianownikiem było również zwiększenie bioróżnorodności.

Przeczytaj więcej: Zielona linia w przemysłowym zagłębiu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY