REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 kwi 2014 14:42
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Menno Kleingeld, Philips
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości

Światłem można opowiedzieć historię, kierować klientem, trzeba je tylko odpowiednio zaprojektować. O trendach w oświetleniu galerii handlowych, ulic i biur, a także o nowoczesnych technologiach sterujących oświetleniem za pomocą smartfonów rozmawiamy z Menno Kleingeld z firmy Philips.

REKLAMA

Jakie są trendy w oświetleniu wnętrz galerii handlowych?

Konwencjonalne oświetlenie to nadal duża część rynku, szczególnie w obiektach handlowych, salonach mody. Jednak coraz częściej do wnętrz wchodzi oświetlenie LED i staje się to powoli standardem. Jakość oświetlenia może być o wiele lepsza i oświetlenie LED jest idealnym w tym przypadku rozwiązaniem. Zastosowanie oświetlenia LED podkreśla barwy materiałów, co jest istotne w sklepach modowych, ale też wydobywa biel o wiele lepiej niż konwencjonalne oświetlenie. Galerie handlowe i sklepy mają jeszcze wiele do zrobienia w tym kierunku, aby zachęcić klientów do odwiedzania ich i przebywania w ich wnętrzach. Światłem można opowiedzieć historię, kierować klientem, trzeba je tylko odpowiednio zaprojektować - mówi Menno Kleingeld, VP & GM Office, Industry & Healthcare EMEA - Philips Lighting.

Ciekawym rozwiązaniem i trendem jest także sterowanie światłem tak, aby prowadziło klienta przez sklep. Specjalnym rozwiązaniem jest połączenie się online na swoim smartfonie z mechanizmem sterującym za pomocą oświetlenia montowanego w sklepie, który pokaże klientowi gdzie są produkty, których szuka i których potrzebuje. To rodzaj nawigacji, która działa za pomocą aplikacji na smarfonach.

Podsumowując to pytanie – najważniejszymi trendami są obecnie jakość, opowiadanie historii światłem i odpowiednie sterowanie światłem – nawigacja online.

Czy podobne trendy można zaobserwować w oświetleniu zewnętrznym i publicznym – np. ulic i mostów w miastach?

Oczywiście tą samą kwestią jest stosowanie oświetlenia LED również na zewnątrz, też w oświetleniu ulic – np. w systemach zdalnych. Głównym tego powodem jest oszczędzanie energii. Ale ważne są także takie aspekty jak uatrakcyjnianie przestrzeni publicznej, za pomocą światła można sprawić, że ulice są bardziej przyjazne i wyglądają lepiej. Szczególnie widać to, gdy podświetlone są mosty, wysokie wieże. To sprawia, że przestrzeń jest bardziej estetyczna, ładniejsza, elementy przestrzeni publicznej stają się widoczne i ozdabiają miasto.

Oświetlenie LED ma także możliwości pozwalające na wzmocnienie światła w danym miejscu, np. ze względów bezpieczeństwa. Gdybyśmy mieli do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem, to w tym miejscu zdalnie sterowane latarnie z systemem oświetlenia LED można ustawić tak, aby świeciły intensywniej, pomagając służbom ratowniczym i porządkowym. Philips wprowadził tego typu system - CityTouch light wave.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY