10 najlepszych budynków Zahy HadidPropertydesign.pl - 01-04-2016 10:10


Od muzeum położonego wśród alpejskich szczytów przez niezwykły biurowiec w Moskwie i kosmiczne centrum handlowe w Pekinie - te budynki spod kreski Zahy Hadid będą nam zawsze o niej przypominać. W swoich projektach Hadid przekroczyła granice i stworzyła zupełnie nowy paradygmat przestrzeni - architekturę przyszłości.

Muzeum wśród alpejskich szczytów - Messner Mountain Museum Corones w Alpach

Muzeum otaczają ze wszystkich stron Alpy. Rozpościera się z niego spektakularna panorama na najwyższe szczyty. Znajduje się tu również jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu.

Muzeum „zanurzono” w szczycie góry, tylko w trzech konkretnych miejscach muzeum wychodzi z ziemi. Przez pierwsze okno zwiedzający może podziwiać szczyt góry Peitlerkofel. Przez kolejne okno rozpościera się widok na szczyt Heiligkreuzkofel, a trzecie okno udostępnia widok na Ortler i Południowy Tyrol.

Dolomity zainspirowały architektów do wyboru materiału, z którego wykonano obiekt. W dużej części Dolomity składają się z odkrytych skał m.in. wapieni. Panele zewnętrzne muzeum zbudowano z jasnoszarego betonu. Panele wewnętrzne mają ciemniejszy odcień szarości, przypominający blask i zabarwienie antracytu.

Schody kaskadowe w muzeum nasuwają na myśl wodospady w górskim potoku i ciągną się przez trzy poziomy. Na najniższej kondygnacji, zwiedzający mogą obserwować góry przez okna i wejść na taras, który rozpościera się na sześć metrów od zbocza góry i daje panoramę na Alpy.

Zaczarowanie azerskiej kultury w drewnie - Centrum Hejdara Alijewa w Baku

Centrum jest narodowym symbolem Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego w tym kraju. W Centrum można obcować z tradycyjną i współczesną kulturą azerską.

Ten lekki wizualnie budynek odcina się na tle ciężkich i monumentalnych w formie budowli ery sowieckiej, typowych dla pejzażu tego miasta. Wyjątkowy, futurystyczny z wyglądu obiekt jest katalizatorem odnowy i wizytówką regionu. Symbolizuje on wrażliwego ducha azerskiej kultury oraz optymizm narodu, który odważnie patrzy w przyszłość i pragnie odciąć się od szarego dziedzictwa sowieckiego modernizmu.

Owalna bryła Centrum Hejdara Alijewa w harmonijny sposób łączy się z wnętrzem budowli, tworząc także ciągłą relację z pobliskim placem. Położony na poziomie ulicy plac jest dostępny ze wszystkich stron i stanowi część tkanki miejskiej Baku. Misterne kształty, pofałdowania, rozwidlenia, załamania i odchylenia zmieniają powierzchnię placu w architektoniczny krajobraz, który pełni szereg funkcji: wita gości i kieruje ich przez kolejne poziomy do środka obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaciera się konwencjonalny podział na obiekt architektury i miejski krajobraz, mury zewnętrzne i miejski plac, pierwszy i drugi plan, wnętrze i elewację.

Skok w przyszłość - DDP Seoul

Surrealistyczna bryła DDP jest wynikiem kontekstu miejsca, innowacyjnych technologii i założeń narzuconych przez władze Seulu. Konstrukcja obiektu zaciera granice między architekturą a krajobrazem miejskim, między tym co na wewnątrz i na zewnątrz. Obiekt ma stanowić nowy typ przestrzeni publicznej.

Dongdaemun Plaza zaprojektowała tak Hadid, aby obiekt pełnił wiele funkcji. Innowacyjny budynek umożliwia organizowanie wystaw, pokazów mody czy konferencji. Na terenie DDP znajdują się m.in. galerie sztuki, sklepy, muzea, całodobowy targ wzornictwa.

DDP ma być nowym centrum dzielnicy. To miejsce wypoczynku, relaksu i schronienia dla każdego, które pełni również rolę oazy zieleni - taki nowy typ parku w zatłoczonym mieście.

Jednym z założeń DDP było stworzenie przestrzeni, która stanowiłoby aktywne forum wymiany myśli technologicznej, angażującej społeczność w zbiorowy dialog i umożliwiającej rozwój młodych talentów.

Niezwykły biurowiec - Dominium Office Building w Moskwie

Czerń i biel, opływowe kształty i tak charakterystyczny styl wyróżniający Zahę Hadid można odnaleźć w jej projekcie biurowym w Moskwie. Zaproponowano biurowiec jak serię pionowo ułożonych płyt przesuniętych na każdym poziomie. Centralne atrium "rośnie" z każdym piętrem, tak aby doprowadzić jak najwięcej światła do wnętrza biurowca. Na każdym piętrze zaprojektowano balkony, które stanowią strefę relaksu dla pracowników. Centralną przestrzeń budynku przecina seria schodów.

Na parterze zlokalizowano restaurację, którą połączono z atrium. Na każdym piętrze zaprojektowano przestrzeń wspólną, tak aby zachęcić pracowników do interakcji.

Budynek dla Centrum Bliskiego Wschodu ciekawie wpisuje się w to zabytkowe miejsce. Formą przypomina tunel zawieszony w przestrzeni. Fasada ze stali nierdzewnej cicho odzwierciedla naturalne światło a zarazem jestem echem kontekstu miejsca.

Projekt utrzymuje wolnostojący charakter obecnych budynków Kolegium i pozwala na odczytywane ich jako oddzielne elementy. Wprowadza jednocześnie zabytkowe obiekty w nowoczesny budynek. Przekazuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ewolucji uczelni, uniwersytetu i miasta.

Przeszłość spotyka się z teraźniejszością - Centrum Bliskiego Wschodu

Nowy obiekt dla Centrum Bliskiego Wschodu spod kreski Zahy Hadid jest spojrzeniem współczesnym, ale wpisuje się w skalę i ciekawie łączy istniejące budynki położone na historycznym terenie kampusu w Oksfordzie.

Budynek dla Centrum Bliskiego Wschodu ciekawie wpisuje się w to zabytkowe miejsce. Formą przypomina tunel zawieszony w przestrzeni. Fasada ze stali nierdzewnej cicho odzwierciedla naturalne światło a zarazem jestem echem kontekstu miejsca.

Projekt utrzymuje wolnostojący charakter obecnych budynków Kolegium i pozwala na odczytywane ich jako oddzielne elementy. Wprowadza jednocześnie zabytkowe obiekty w nowoczesny budynek. Przekazuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ewolucji uczelni, uniwersytetu i miasta.

Najnowsze technologie i płynne kształty - Jockey Club Innovation Tower w Hongkongu

Jockey Club Innovation Tower (JCIT) to budynek politechniki w Hong Kongu. Ma 15 pięter i 15000 mkw. powierzchni użytkowej. Budynek został zaprojektowany dla 1800 studentów i pracowników. Znalazły się w nim m.in. pracownie projektowe, laboratoria, miejsce dedykowane dla wystawow, sale wielofunkcyjne czy aule.

JCIT tworzy nową przestrzeń miejską, która wzbogaca różnorodność życia uniwersyteckiego i wyraża dynamizm instytucji, która śmiało patrzy w przyszłość. Bryła ma niestandardowy kształt. Postawiono na najnowsze technologie. Obiekt wyróżniają płynne, delikatne kształty, które tworzą spójną całość.

Kosmiczne centrum handlowe - Galaxy Soho w Pekinie

Galaxy Soho to centrum handlowo-rozrywkowy i biurowiec. Obiekt położny jest w samym sercu tego wielkiego chińskiego miasta i dopasowany do niego rozmachem. Ma 15 kondygnacji i 300 000 mkw. powierzchni użytkowej. Zaha Hadid postawiła w projekcie na beton architektoniczny. Kompleks składa się z czterech obiektów połączonych ze sobą pomostami.

Kolejka liniowa inna niż wszystkie - Nordpark Cable Railway w Innsbrucku

Projekt obejmował cztery stacje kolejowe (Aplenzoo, Congress, Hungerburg i Loewenhaus) z linią kolejki prowadzącą do północnego łańcucha gór Innsbrucka. Każda stacja miała swój własny, unikalny kontekst, topografię, wysokość itd. - dopasowaną do konkretnych warunków terenowych, ale wszystkie zostały tak zaprojektowane, aby zachować spójny język architektoniczny. Lekkie, organiczne kosntrukcje stacji zachwycają pięknem.

Centrum nauki, które zachwyca designem - Phaeno Science Centre Wolfsburg

To niezwykłe centrum nauki znajduje sie w centrum Wolfsburga (Niemcy). Obiekt rozciąga się na długość 154 metrów i ma 9000 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Koncepcja budynku była inspirowane ideą magicznego pudełka - obiektu zdolnego do pobudzenia ciekawości i chęci odkrywania. Wyróżnia go zagadkowa geometria i nietypowy układ funkcjonalny.

W formie fali - London Aquatics Centre

Centrum Sportów Wodnych powstało na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012. Na centrum skałda się m.in.: basen olimpijski, basen do nurkowania czy wieża do skoków do wody. Centrum może pomieścić ponad 17 500 widzów. Zaha Hadid zaproponował oryginalną koncepcję w formie fali.