Przez najbliższe 4 lata Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Poznań, co pozwoli m.in. na budowę jego nowej siedziby. MKiDN przeznaczy na budowę 110 mln zł. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym, a pod koniec 2022 r. planowane są przetargi na realizację inwestycji.
Zgodnie z zawartą umową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego 110 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu Miasta Poznania.
Nowa siedziba Teatru
Aktualna siedziba teatru z widownią na jedynie 400 miejsc to niszczejący budynek Domu Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przy ul. Niezłomnych, położony w sąsiedztwie Starego Browaru, który w czasie okupacji 1939-1945 r. był katownią gestapo. Ciasny i nieprzystosowany budynek znacząco utrudnia pracę artystom. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu realizatorów udaje się tworzyć produkcje, wykorzystując każdy centymetr przestrzeni.
Pod koniec ubiegłego roku nowa siedziba teatru, która ma powstać u zbiegu ulic Świętego Marcina i Skośnej, uzyskała pozwolenie na budowę. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym, a pod koniec 2022 roku planowane są przetargi na realizację inwestycji. Budowa powinna się rozpocząć na początku 2023 roku, a zakończyć trzy lata później. Wówczas widzowie będą mogli zobaczyć pierwsze spektakle w nowym budynku.
Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu powstanie na podstawie wyłonionej w konkursie koncepcji architektonicznej. Jury najwyżej oceniło sposób, w jaki obiekt nawiązuje do otaczającej go zabudowy oraz kształt bryły, który wpisuje się w panoramę śródmieścia. Zwrócono przy tym uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. Zwycięski projekt wykonało Atelier Loegler Architekci.
Główną widownię zaprojektowano na 1200 miejsc, co sprawia, że będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. W budynku znajdzie się także sala kameralna na około 300 miejsc, dodatkowa przestrzeń dla 150-200 osób oraz restauracja i sala bankietowa.
Cały obiekt ma być nowoczesny, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zasilany zieloną energią. Sąsiadujący z teatrem nowoczesny Park Wody i Muzyki, który powstanie we współpracy ze spółką Aquanet, będzie nawadniany deszczówką z dachu budynku. W związku z tym prowadzone są obecnie zaawansowane rozmowy z PKP o przejęciu terenu pod park. Trafią tam drzewa przesadzone z terenu działki pod inwestycję.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci