REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

180 projektów i 12 mln zł. Białystok wybiera inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2022 14:17
180 projektów i 12 mln zł. Białystok wybiera inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego
Białystok: 180 propozycji w budżecie obywatelskim 2023 - głosowanie w październiku, fot. shutterstock

Na 180 projektów ogólnomiejskich i osiedlowych będą mogli głosować mieszkańcy Białegostoku w ramach budżetu obywatelskiego 2023. Do podziału jest 12 mln zł.

REKLAMA

  • Na 180 projektów ogólnomiejskich i osiedlowych będą mogli głosować mieszkańcy Białegostoku w ramach budżetu obywatelskiego 2023.
  • Głosowanie odbędzie się w pierwszej połowie października.

34 propozycje to projekty o charakterze ogólnomiejskim, 146 - osiedlowe. Głosowanie odbędzie się w dniach 3-17 października na papierowych kartach lub przez internet. We wrześniu projekty będą promowane; 18 września odbędzie się w parku Planty festyn obywatelski, podczas którego projekty będą prezentowane.

Jak podał na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, wśród zakwalifikowanych do głosowania projektów (wybranych spośród blisko 250) jest ponad 40 związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem w mieście (chodzi głównie o zakupy sprzętu medycznego), ale są też m.in. remonty budynków, pomysły budowy boisk czy placów zabaw, są też tzw. projekty zielone - nasadzenia, mała architektura czy wybiegi dla psów.

"Cieszę się, że jest znacznie mniej, niż w poprzednich latach, projektów związanych z infrastrukturą drogową. Okazuje się, że białostoczanie coraz chętniej decydują się pisać projekty, które właśnie dotyczą terenów zielonych, spraw związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem" - mówił Rudnicki.

Urszula Dmochowska, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej (miejska instytucja odpowiedzialna za organizację działań związanych z budżetem obywatelskim) zwracała uwagę, że w tym roku ok. 30 proc. zgłoszonych projektów nie zostało zakwalifikowanych, głównie z powodów prawnych, np. dotyczących własności nieruchomości lub zbyt wysokich kosztów takiego projektu, czyli przekraczających 2 mln zł (ogólnomiejskie) lub 1 mln zł w przypadku osiedlowych.

W ramach budżetu obywatelskiego na obecny rok, mieszkańcy Białegostoku wybrali do realizacji 32 projekty. Do podziału na pomysły ogólnomiejskie i osiedlowe również było łącznie 12 mln zł. W tamtej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy oddali blisko 57,5 tys. głosów, ale aż 8 tys. było nieważnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie