REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

23 mln zł z UE na rewitalizację Sandomierza

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2018 14:52
23 mln zł z UE na rewitalizację Sandomierza
fot. Pixabay

Modernizacja parku miejskiego i Placu 3 Maja, instalacja kamer monitoringu, renowacja ratusza na potrzeby centrum informacji o historii miasta – to niektóre elementy projektu rewitalizacji Sandomierza. Miasto otrzyma 23 mln zł dofinansowania z UE.

REKLAMA

We wtorek przedstawiciele samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Sandomierz podpisali wstępną umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość projektu "Rewitalizacja Sandomierza - miasta dziedzictwa kulturowego i rozwoju", który ma być zrealizowany do końca 2021 r., to 39 mln zł, z czego 23 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie.

Projekt obejmuje kilkanaście inwestycji związanych z remontem, przebudową lub budową elementów miejskiej infrastruktury, budynków użyteczności publicznej czy zabytkowych obiektów, a także ich wyposażeniem.

Jak powiedziała PAP wiceburmistrz Sandomierza Katarzyna Zioło, przedsięwzięcia będą realizowane sukcesywnie, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. "Remont Placu 3 Maja powinien zakończyć się do połowy roku. Jest też już ogłoszony przetarg na rewitalizację parku miejskiego. W tym roku będzie także wykonana kanalizacja na ulicy Błonie, co jest priorytetem" - opisywała Zioło.

Plac 3 Maja po modernizacji ma tworzyć przestrzeń rekreacyjną - zyska nową nawierzchnię, na której stanie m.in. fontanna, ławki i inne elementy małej architektury. Będzie też miejsce na scenę plenerową. Kupcy, handlujący wcześniej w tym miejscu, będą mogli się przenieść do nowego pawilonu.

Z kolei park miejski, mówiła Zioło, ma mieć "jak w latach swojej świetności charakter ogrodu saskiego z fontanną, strefami aktywności dla dorosłych oraz starszych i młodszych dzieci, nasadzeniami kwiatów, alejkami.

Renowację przejdzie zabytkowy ratusz znajdujący się na sandomierskim rynku, a w niżej położonych pomieszczeniach budynku zostanie utworzone Centrum Informacji o Historii Miasta. "Dla przyjeżdżających do nas będzie to pierwsze zetknięcie się z historią Sandomierza. W tych pomieszczeniach zostaną także utworzone sale poświęcone współpracy z miastami partnerskimi i samorządowi sandomierskiemu. Będzie to także miejsce na różnego rodzaju spotkania" - tłumaczyła Zioło.

W ramach rewitalizacji wyremontowany zostanie także fragment murów obronnych, a także odnowione będą elewacje i dachy kilku zabytkowych kamienic na Starym Rynku.

Ważną częścią projektu są przedsięwzięcia związane z monitoringiem. "To bardzo istotne, bo po raz pierwszy Sandomierz będzie miał zrobiony pełny monitoring - jesteśmy w trakcie wykonywania dokumentacji z pozwoleniem na budowę" - podkreśliła Zioło.

Od dłuższego czasu konsultowano z mieszkańcami, gdzie należy zainstalować kamery - będą one montowane wg. opracowanego planu. W Szkole Podstawowej nr 4 powstanie centrala miejskiego monitoringu, a kamery zostaną zainstalowane m.in. przy placu targowym, Placu 3 Maja i w dwóch parkach.

Projekt rewitalizacji Sandomierza zakłada także m.in. modernizację Parku Osiedlowego przy ul. Baczyńskiego, przebudowę ul. Mickiewicza, przebudowę i wyposażenie siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, budowę dwóch parkingów i modernizację oświetlenia przy ul. Króla, czy przebudowę placu targowego przy ul. Przemysłowej.

Sandomierz, zamieszkiwany przez ok. 25 tys. mieszkańców, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie świętokrzyskim. Na tutejszej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.

W prawobrzeżnej, przemysłowej części miasta zlokalizowana jest m.in. huta szkła. Sandomierz jest też stolicą powiatu o rolniczym charakterze - rozwija się tu głównie sadownictwo i ogrodnictwo, a w ostatnich latach są zakładane winnice.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie