2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego na ratowanie zabytkówPAP - 28-04-2020 12:33


2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował we wtorek na konferencji prasowej on-line, że 2,4 mln zł to rekordowa kwota kierowana z budżetu samorządu województwa na zabytki.

"Są to środki, które pozwolą na to, żebyśmy zachowali nasze dziedzictwo narodowe, naszą tradycję. My wiemy, że wszyscy walczymy z koronawirusem, ale nie możemy też zapominać o tych najważniejszych rzeczach, czyli o naszej historii, o naszym dziedzictwie" - powiedział marszałek uzasadniając zwiększenie kwoty w konkursie na ratowanie zabytków.

Przypomniał, że w 2019 r. z budżetu województwa na te cele był przeznaczony 1 mln zł. Kosicki podkreślał, że 2,4 mln zł na zabytki to "szczyt możliwości finansowych" na ten cel w 2020 r. w budżecie regionu.

Do poszczególnych powiatów trafią w 2020 r. zróżnicowane kwoty na wsparcie prac konserwatorskich. Na sejmiku informowano w poniedziałek, że w konkursie rozpatrywano 80 wniosków na łączną sumę wsparcia ok. 5 mln zł. Marszałek mówił we wtorek, że z powodów finansowych nie można było wesprzeć wszystkich projektów, wyboru dokonała komisja konkursowa.

Z opublikowanej przez urząd marszałkowski listy dofinansowanych wniosków wynika, że dotacje na prace konserwatorskie trafią głównie do parafii rzymsko-katolickich, prawosławnych na konserwacje kościołów i cerkwi, obrazów, ołtarzy, ale też remonty dachów świątyń, ogrodzeń, bram, schodów, elewacji, dzwonnic, organów, stolarki okiennej i drzwiowej, rynien.

Wsparcie - 35 tys. zł - dostanie także gmina Tykocin na prace konserwatorskie pomnika Stefana Czarneckiego. 98 tys. zł dostanie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku na prace przy siedzibie tego urzędu - czyli Pałacu Hasbacha. Kwotą 80 tys. zł będą wsparte prace przy odtwarzaniu fresków w prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.

Marszałek przypomniał także na konferencji, że w poniedziałek sejmik województwa podlaskiego zdecydował o przeznaczeniu kwoty 600 tys. zł z budżetu województwa na ochotnicze straże pożarne, które brały udział w gaszeniu ostatniego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Artur Kosicki powiedział, że to pieniądze na sprzęt gaśniczy, wyposażenie. Dodał, że będą jeszcze podjęte działania by wesprzeć także park, ale konkretów nie podał.

Marszałek dodał, że nie ma jeszcze szczegółowych ustaleń na co pieniądze na rzecz OSP będą przeznaczone, bo wymaga to najpierw analiz, porozumienia się też w tej sprawie z innymi podmiotami, instytucjami, ministerstwem środowiska i władzami Biebrzańskiego PN.

Artur Kosicki podał też, że sejmik zdecydował o przeznaczeniu kwoty 1,1 mln zł z przeznaczeniem na małe kluby sportowe, stowarzyszenia, organizacje sportowe (także w grach zespołowych), by mogły się utrzymać, zachować płynność finansową. Konkurs na te dotacje ma być wkrótce.

Marszałek zapewniał, że będą czynione starania, by - mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i jej różnymi skutkami - budżet województwa na 2020 r. był realizowany. "Oczywiście z pewnymi korektami" - dodał i zapewniał, że decyzje będą podejmowane na bieżąco.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ swi/ mok/