REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

2,5 mln zł pójdzie na renowację zabytkowych kamienic w Poznaniu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 30 sty 2018 15:51
2,5 mln zł pójdzie na renowację zabytkowych kamienic w Poznaniu
fot. Pixabay

2,5 mln zł przeznaczy w tym roku w tym roku Miasto Poznań na renowację zabytkowych kamienic. Władze miasta podkreślają, że to najwyższa kwota na dofinansowanie zabytków w przeciągu kilku ostatnich lat.

REKLAMA

W ub. roku dzięki środkom z budżetu miasta udało się m.in. wspomóc remont secesyjnych kamienic przy ul. Roosevelta, renowację elewacji frontowej zabytkowej kamienicy przy ul. Niegolewskich, czy odnowić elementy wystroju zabytkowego budynku przy ul. Karola Libelta. W tym roku, jak zapewniają władze miasta, kwota przeznaczona na zabytki będzie rekordowa i wyniesie 2,5 mln zł.

"To najwyższa kwota na dofinansowanie zabytków w przeciągu ostatnich kilku lat. Od początku kadencji podnosimy ją systematycznie o pół miliona każdego roku" - podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jak dodał dotacja z budżetu miasta jest przede wszystkim szansą przywrócenia blasku zabytkowym kamienicom. Podkreślił też, że zdaje sobie sprawę, że właścicieli nieruchomości bardzo często nie stać na przeprowadzenie niezwykle kosztownego remontu, czy prac konserwatorskich.

"Zachęcamy właścicieli nieruchomości do ubiegania się o dofinansowanie i renowację swoich obiektów. Dla nas to nie tylko odnowienie budynków, ale też przywracanie ducha poszczególnym miejscom. Równie ważny jest aspekt wizerunkowy naszego miasta, bo zarówno mieszkańcy jak i turyści zwracają uwagę na to, jak takie obiekty się prezentują" - zaznaczył Wiśniewski. Wskazał również, że na dofinansowywanie renowacji obiektów miasto poszukuje również środków zewnętrznych.

Zdaniem miejskiej konserwator zabytków Joanny Bielawskiej-Pałczyńskiej "ratowanie dziedzictwa to nasz obowiązek, bo jest ono częścią naszej lokalnej tożsamości". "Wspieramy właścicieli obiektów w tym wielkim trudzie, jakim jest renowacja takich budynków. Należy pamiętać, że prace konserwatorskie są często bardzo kosztowne, wymagają zaangażowania specjalistycznych firm, jak również drogich materiałów" - podkreśliła.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu podało we wtorek, że do końca listopada ub. roku złożonych zostało 39 wniosków o dotację na łączną kwotę ponad 6,1 mln zł. Obecnie trwa analiza wniosków pod względem merytorycznym. W kwietniu wnioski będą oceniane przez Komisję Kultury i Nauki RMP, a następnie skierowane w formie uchwały do Rady Miasta Poznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie