×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

30 lat zabiegów. W końcu powstanie Muzeum Holokaustu Romów

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2022 16:35
30 lat zabiegów. W końcu powstanie Muzeum Holokaustu Romów
fot. shutterstock

W miejscowości Lety koło Pisku, południowe Czechy, rozpoczęło się w wyburzanie zabudowań chlewni, którą w latach 70. XX wieku zbudowano na miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego dla Romów z lat II wojny światowej. W Letach powstanie Muzeum Holokaustu Romów i Sinti.

REKLAMA

  • Zabiegi o likwidację fermy trzody chlewnej i wybudowanie muzeum godnie upamiętniającego ofiary Romów trwały od 30 lat.
  • Czeski minister kultury Martin Baxa określił chlewnię mianem odrażającego symbolu, który świadczy o braku szacunku dla ofiar Holokaustu Romów.

"Dzisiejszy dzień jest dla nas punktem zwrotnym. Przygotowywaliśmy się do niego od dawna" - powiedziała dyrektor Muzeum Kultury Romskiej Jana Horvatova.

Zabiegi o likwidację fermy trzody chlewnej i wybudowanie muzeum godnie upamiętniającego ofiary Romów trwały od 30 lat. Czeski minister kultury Martin Baxa określił chlewnię mianem odrażającego symbolu, który świadczy o braku szacunku dla ofiar Holokaustu Romów. Jego zdaniem wybudowanie muzeum, które będzie pomnikiem tych ofiar, przywróci pamięć o istnieniu obozu i będzie wyrazem respektu dla Romów.

Podobnie mówiła obecna na piątkowej uroczystości przewodnicząca czeskiej Izby Poselskiej Marketa Pekarova Adamova. "Pogodzenie się z własną przeszłością oznacza gotowość do zmierzenia się z jej ciemnymi stronami. A to jest niezwykle trudne. Ciemna strona nie należy tylko do historii. Mamy w sobie ciemne strony" - powiedziała.

Przez obóz koncentracyjny dla Romów w Letach w latach 1942-1943 przeszło 1308 Romów - mężczyzn, kobiet i dzieci. 327 osób zmarło na skutek panujących tam warunków, a także postępowania żandarmów podległych władzom Protektoratu Czech i Moraw. W 1943 roku władze III Rzeszy zdecydowały o deportacji Romów z obozu w Letach do Auschwitz, gdzie większość trafiła do komór gazowych.

Na miejscu obozu w latach komunistycznych powstała ferma trzody chlewnej. Starania o jej likwidację rozpoczęły się w latach 90. minionego wieku. Towarzyszyły im dyskusje i debaty związane z postrzeganiem społeczności Romów w Czechach. Niektórzy politycy otwarcie odrzucali konieczność likwidacji chlewni. Ostatecznie rząd Bohuslava Sobotki, który kierował krajem w latach 2014-2017, zdecydował o wykupie chlewni, a obecny gabinet Petra Fiali finansuje wyburzenie fermy. Budowa muzeum ma kosztować ponad 4 mln euro. Termin jego otwarcia nie jest jeszcze znany.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie