REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

48 architektów chce zaprojektować osiedle na Ursynowie

  • Autor: PAP
  • 01 gru 2017 14:16
48 architektów chce zaprojektować osiedle na Ursynowie
fot. unsplash

48 pracowni architektonicznych chce zaprojektować osiedle mieszkaniowe na warszawskim Ursynowie przy ul. Karczunkowskiej. Na działce o powierzchni 15 ha powstanie ponad 3 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju.

REKLAMA

Mieszkania powstaną w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, realizowanego przez państwową spółkę BGK Nieruchomości. To część szeroko pojętego programu Mieszkanie plus. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji, lokale nie będą objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców.

Planowany maksymalny koszt wykonania 1 metra kw. powierzchni użytkowej mieszkań w stanie deweloperskim nie powinien przekroczyć 2 tysięcy złotych netto. Planowany termin oddania mieszkań najemcom przy ul. Karczunkowskiej to 2021 rok.

Uczestnicy konkursu opracują koncepcję urbanistyczną dla blisko 15-hektarowej działki położonej w rejonie Zielonego Ursynowa. - Układ urbanistyczny przestrzeni ma przewidywać dostęp do infrastruktury społecznej, takiej jak żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i miejsca lokalnej aktywności. Projektanci wykonają także koncepcję architektoniczną dla wybranego fragmentu osiedla - powiedziała rzeczniczka prasowa BGKN Ewa Syta.

Na podstawie przesłanych materiałów zostanie dokonana preselekcja. - Do uczestnictwa w konkursie zostanie zaproszonych od czterech do ośmiu pracowni urbanistyczno-architektonicznych. Prace architektów będzie oceniał sąd konkursowy złożony z uznanych architektów, reprezentantów urzędu m.st. Warszawy i przedstawicieli BGK Nieruchomości - dodała Syta.

W konkursie przewidziano trzy nagrody na łączną kwotę 50 tys. zł. Ponadto, każdy z zakwalifikowanych do konkursu uczestników otrzyma wynagrodzenie za wykonanie zlecenia konkursowego. Nagrodzone projekty mają być wytycznymi dla przyszłego planu zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru.

Wybrany do realizacji projekt będzie wykonywany według przedstawionej koncepcji urbanistycznej i wybranego fragmentu zabudowy, zaprojektowanego przez uczestnika konkursu. Ponadto, każdy z uczestników może otrzymać zaproszenie do udziału w negocjacjach z wolnej ręki na wykonanie projektów zabudowy dla tego terenu. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 12 marca 2018 roku.

BGKN realizuje już inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla osób słabiej uposażonych. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. już powstaje. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie