REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

4 Design Days. Kiedy pozbędziemy się brzydoty w architekturze?

  • Autor: propertydesign.pl
  • 15 lut 2018 12:41
4 Design Days. Kiedy pozbędziemy się brzydoty w architekturze?
Sesja inauguracyjna 4 Design Days 2018

Dla wielu mieszkańców Śląska design to styl życia i znak rozpoznawczy regionu. - Z Katowic można czerpać wiele pomysłów. Mamy wiele śmiałych dzieł architektonicznych, które się nie starzeją – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas sesji inauguracyjnej 4 Design Days „Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy? Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?”

REKLAMA

Zdaniem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi dla wielu mieszkańców Śląska design to styl życia i znak rozpoznawczy regionu. - Poprzez Zamek Cieszyn czy choćby Śląską Rzecz staramy się pokazać, że Śląsk designem stoi. Coraz więcej jest piękna w naszym kraju – powiedział Wojciech Saługa podczas sesji inauguracyjnej 4 Design Days „Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy? Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?”

Prezydent Katowic Marcin Krupa dodał, że z Katowic można czerpać wiele pomysłów. - Mamy wiele śmiałych dzieł architektonicznych, które się nie starzeją – przyznał włodarz stolicy Górnego Śląska.

Kiedy pozbędziemy się brzydoty w architekturze?

Robert Konieczny, założyciel KWK Promes twierdzi, że w Polsce jest i ciekawie, i czasem brzydko.

- Króluje chaos przestrzenny. Kraj zabudowany jest architekturą jednorodzinną. Proces zmiany tego układu będzie trwał wiele lat. Bardzo ważna jest edukacja i świadomość, że przestrzeń, która nas otacza wpływa na całe życie, bo w chaosie źle się żyje – uważa Robert Konieczny.

Z kolei prof. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu Kuryłowicz & Associates podkreśla, że mamy w Polsce piękne budynki, ale złą urbanistykę.

- Jej zmiana wymaga ruchów systemowych. – Polska nie jest wcale taka brzydka. Romantyczna, chaotyczna zabudowa wymaga pracy. Uważam, że z pomocą władz samorządowych uda nam się tę systemowość zaszczepić – tłumaczy prof. Ewa Kuryłowcz.

Zdaniem Roberta Majkuta, CEO, Head of Design Robert Majkut Design architektura zaczyna być bardziej nastawiona na potrzeby człowieka, który będzie jej używał.

– Budowa biurowców nie jest już wyłącznie biznesem. Inwestorzy interesują się wyglądem obiektu i jego funkcjonalnością. Niebezpieczny natomiast jest na przykład elitaryzm, który zaczyna się pojawiać choćby w Warszawie. Tak jak w Nowym Jorku – miasto zaczyna być czyste i klarowne, ale dla wybranej grupy ludzi – twierdzi Robert Majkut.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie