REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

4 Design Days: Nowy Europejski Bauhaus odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 kwi 2021 10:30
4 Design Days: Nowy Europejski Bauhaus odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata
Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka, partner, członek zarządu, APA Wojciechowski, wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu, Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Przed nami 4 Design Days Online, internetowa odsłona święta architektury i designu. Tematem przewodnim wydarzenia jest Nowy Europejski Bauhaus – będziemy rozmawiać o tym, jak na fundamentach szkoły Waltera Gropiusa stworzyć wizję architektury przyszłości, która na pierwszym miejscu stawia człowieka i środowisko naturalne. Dyskusję "Nieśmiertelny Bauhaus w nowej roli" poprowadzi Agnieszka Kalinowska-Sołtys,  architektka, partner, członek zarządu, APA Wojciechowski, wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu, Stowarzyszenie Architektów Polskich.

REKLAMA

– Tak jak pierwotny Bauhaus, który powstał w Weimarze i Dessau ponad 100 lat temu i zmienił się w ruch ogólnoświatowy, tak Nowy Europejski Bauhaus ma zapoczątkować falę zmian, które do 2050 roku zmienią Europę w pierwszy neutralny klimatycznie kontynent. Do realizacji tego celu niezbędne jest pogodzenie naszego trybu życia z przyrodą, skupiając się na lepszym wspólnym funkcjonowaniu, w piękniejszych i bardziej zrównoważonych oraz sprzyjających integracji miejscach – zauważa Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

4 Design Days Online - ZAREJESTRUJ SIĘ

Architekt podkreśla, że do jednego z głównych wyzwań współczesnego świata, jakim jest globalne ocieplenie, w znacznej mierze przyczynia się współczesne budownictwo. – Obecnie sektor budowlany w Europie odpowiada za zużycie 40% energii i przyczynia się tym samym do ogromnej emisji gazów cieplarnianych, niebezpiecznie podnoszących temperaturę na Ziemi. Musimy wstrzymać globalne ocieplenie do poziomu nie większego niż 1,5 stopnia Celsjusza ponad poziom przedindustrialny, aby nie dopuścić do katastrofalnych skutków wynikających z bardzo szybkich zmian klimatycznych –  postuluje Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Wyzwanie dla Polski

– Podczas panelu dyskusyjnego w trakcie 4DD Online będziemy rozmawiać o tym, jak przyspieszyć transformacje terenów zabudowanych w sposób nieszkodzący naszej Planecie. Jak materiały i rozwiązania pochodzące z przyrody mogą wspierać architekturę i wzornictwo w obiegu zamkniętym. Zastanowimy się, jak zmienić europejskie miasta, aby zamiast emitować dwutlenek węgla, wychwytywały go –  zapowiada prowadząca dyskusję. 

– Zmiana paradygmatów to konieczność. Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, musimy w sposób zrównoważony rozwijać miasta, ale też je regenerować i naprawiać kierując się estetyką, trwałością i ekonomią. W Polsce stoi przed nami duże wyzwanie, którym jest połączenie Nowego Europejskiego Bauhausu z transformacją energetyczną. Już teraz potrzebujemy mądrych pomysłów, które pomogą zmienić ogromne obszary związane z wydobyciem węgla na zrównoważone i przyjazne przestrzenie do życia w zgodzie z naturą – podsumowuje architekta. 

Już 13 maja odbędzie się 4 Design Days Online, internetowa odsłona święta architektury i designu. Tematem przewodnim wydarzenia jest Nowy Europejski Bauhaus, a sesję "Nieśmiertelny Bauhaus w nowej roli" (godz. 10.00-11.25) poprowadzi Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka, partner, członek zarządu, APA Wojciechowski, wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu, Stowarzyszenie Architektów Polskich.

4 Design Days Online - ZAREJESTRUJ SIĘ

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie