4 Design Days: Projekty, które ułatwiają życiePropertydesign.pl - 14-02-2018 09:00


Budynki to nie tylko powierzchnie. Jak tworzyć przestrzenie, które będą służyć wymagającym użytkownikom, miejsca dla mieszkańców – sprawnych i niepełnosprawnych, wiecznie młodych i starszych? O tym porozmawiamy podczas 4 Design Days w Katowicach.

- Problem niepełnosprawności w Polsce dotyczy ok. 15 proc. naszego społeczeństwa, czyli co siódmej osoby. To ogromna liczba tych, którzy powinni mieć prawo do czynnego uczestnictwa w życiu publicznym, a w szczególności do korzystania z nieograniczonego dostępu do życia kulturalnego, edukacji, pracy, rozrywki itp., co wiąże się z koniecznością bezproblemowego korzystania z infrastruktury komunikacyjnej i dostępnością obiektów architektonicznych. Architektura powinna dawać tym osobom możliwość wyrównania szansy na możliwe pełne korzystanie z oferowanych przez te obiekty funkcji, czy to mieszkalnych, czy kulturalnych handlowych i wszelkich innych – mówił w rozmowie z nami, prof. Krzysztof Ingarden, architekt i współzałożyciel, Ingarden & Ewy Architekci.

O projektach, które ułatwiają życie będą dyskutować Marcin Grzelewski, architekt, współwłaściciel, partner, APA Wojciechowski Sp. z, Krzysztof Ingarden, architekt, K. Ingarden, J. Ewý – Architekci, sp. z o.o., Pete Kercher, założyciel, Europejski Instytut Projektowania i Niepełnosprawności, ambasadororganizacji Design for All Europe, Claudia Küchen, Head of Design, Marketing and Corporate Communications, Schattdecor, Andrzej Marek, architekt, Sikora Wnętrza, Filip Zagończyk, blog KOLOciebie.com. Dyskusję będzie moderował Iwona Benek, członek zarządu, Fundacja Laboratorium Architektury 60+.

 Zaś samą dyskusję poprzedzą dwie prezentacje: Ageless Living. Dla kogo będziesz projektować jutro? O tym opowie Joanna Misiun, designer; Miłosz Matelski, menedżer design i marketing produktu, Schattdecor Sp. z o.o. oraz prezentacja HEWI - architektura bez barier, universal design wytyczne i przykłady, którą przedstawi Maciej Jaworski, dyrektor zarządzający, HEWI Polska.

4 Design Days odbędzie się w dniach 15-18 lutego 2018 roku. Ikony światowego i polskiego designu, czołowi architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy, inwestorzy i samorządowcy spotkają się na 4DD w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by dyskutować o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze, na rynku nieruchomości, wyposażenia wnętrz oraz wzornictwie. Konferencji towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, w tym gale z wręczeniem nagród, spotkania z ciekawymi postaciami, prezentacje i dni otwarte dla mieszkańców regionu z targami oraz akademią designu dla dzieci.