REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

6 mln zł na rewitalizacje w Świętokrzyskiem

  • Autor: PAP
  • 02 lis 2022 16:43
6 mln zł na rewitalizacje w Świętokrzyskiem
Dwie świętokrzyskie gminy - Krasocin i Sadowie otrzymają z Unii Europejskiej w sumie ponad 6 mln zł. fot. Shutterstock

Ponad 6 mln zł na rewitalizację otrzymają gminy Krasocin i Sadowie od Unii Europejskiej.

REKLAMA

  • Dwie świętokrzyskie gminy - Krasocin i Sadowie otrzymają z Unii Europejskiej w sumie ponad 6 mln zł.
  • Projekty obu samorządów znajdowały się do tej pory na liście rezerwowej programu Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich.
  • Gmina Krasocin otrzyma wsparcie z funduszy unijnych w wysokości ponad 3,8 mln zł, a Sadowie blisko 2,8 mln zł.
  • W planach są remonty ulic, utworzenie mini-bazaru, wymiana oświetlenia czy adaptacja starej strażnicy na cele kulturalne.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął w środę uchwałę o dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dwóch projektów, które dotychczas znajdowały się na liście rezerwowej programu Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. Gmina Krasocin otrzyma wsparcie z funduszy unijnych w wysokości ponad 3,8 mln zł, a Sadowie blisko 2,8 mln zł.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że unijne dofinansowanie obu projektów możliwe było dzięki wysokiemu kursowi euro oraz oszczędnościom powstałym podczas realizacji innych projektów. "

Dzięki temu możemy dofinansować kolejne przedsięwzięcia z tego obszaru. To cieszy, bowiem to one sprawiają, że zmienia się oblicze świętokrzyskich gmin, a przez to poprawia jakość życia ich mieszkańców" - powiedział Bętkowski. Dodał, że "nie bez znaczenia jest także to, że w ramach działań rewitalizacyjnych wdrażane są rozwiązania przyjazne dla środowiska, a zdegradowane obszary zyskują nową funkcję".

"Niezwykle ważnym efektem tych projektów jest także ożywienie społeczne, gospodarcze, przestrzenne i kulturalne na terenach objętych rewitalizacją" - zaznaczył marszałek.

W ramach projektu "Kompleksowa rewitalizacja szansą na wielokierunkowy rozwój Krasocina" zaplanowano m.in. modernizację ulic Floriańskiej i Zarzecze, remonty nawierzchni ulic gminnych i budowę chodników oraz parkingu, zagospodarowanie terenu wokół stawu i przy OSP. Przeprowadzona zostanie także modernizacja budynków przy zbiorniku wodnym i po byłej strażnicy, która zostanie przeznaczona na prowadzenie działalności kulturalnej. W Krasocinie zostanie zainstalowany monitoring, a zabytkowy, murowany wiatrak typu "Holender" pochodzący z początków ubiegłego wieku zostanie poddany renowacji. Ogólna powierzchnia objęta rewitalizacją to 3 ha.

Gmina Sadowie otrzymała dofinansowanie na realizację drugiego etapu rewitalizacji; przewidziano m.in. utworzenie mini bazaru, budowę chodnika wzdłuż drogi krajowej nr 9, wymianę opraw oświetleniowych na LED-owe. Projekt zakłada także utworzenie zajezdni dla autobusów szkolnych, modernizację budynku ośrodka zdrowia wraz z podjazdem dla niepełnosprawnych i sali gimnastycznej oraz monitoring w miejscach publicznych. Powstanie też ścieżka rowerowa wzdłuż drogi powiatowej od centrum miejscowości w kierunku tras widokowych.

"Nie ma wątpliwości, że dofinansowanie ze środków unijnych projektów rewitalizacyjnych to dobrze spożytkowane unijne fundusze i realne wsparcie dla samorządów, służące rozwojowi lokalnemu zarówno w zakresie infrastruktury technicznej, jak i społecznej" - powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego.

(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie