REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

75 zabytkowych kapliczek w Małopolsce zostanie odnowionych

  • Autor: PAP
  • 30 kwi 2018 11:03
75 zabytkowych kapliczek w Małopolsce zostanie odnowionych
fot. pixabay

Sejmik Małopolski przeznaczył 550 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 75 krzyży i figur rozsianych po całym regionie.

REKLAMA

Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu "Małopolskie Kapliczki". Jak zaznaczył Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego, przydrożne kapliczki są niezastąpionym elementem krajobrazu regionu, który należy zachować i pielęgnować dla siebie i przyszłych pokoleń.

"Przydrożne kapliczki są esencją naszej wiary, kultury i historii. Spotkać je można niemal w każdej wsi, w każdym przysiółku, przy każdej drodze gminnej, powiatowej i wojewódzkiej" - ocenił Zegzda i przypomniał, że w tym roku samorząd przeznaczył na odnowienie tych zabytków prawie dwukrotnie więcej środków niż w latach ubiegłych.

Wśród kapliczek, które zostaną odnowione w tym roku są m.in. 250-letnia kamienna budowla w formie latarni umarłych z płaskorzeźbami przedstawiającymi Mękę Pańską w Kalwarii Zebrzydowskiej, kapliczka św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z 1787 r. znajdująca się na terenie gminy Jabłonka na Orawie, czy wykonana w 1893 roku kapliczka z przedstawieniem Anioła Stróża w Wolbromiu.

Zrekonstruowana, w pełni zakonserwowana i odpowiednio wyeksponowana zostanie także kamienna kapliczka słupowa w Pcimiu z 1638 r., zaliczana do jednych z najstarszych w Małopolsce. Przez prawie sto lat obiekt uznawany był za zaginiony, bowiem został porwany przez powódź po I wojnie światowej i odnaleziony dopiero pod koniec lat 90-tych.

W konkursie "Kapliczki Małopolski" mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi. W tym roku złożono w sumie 112 wniosków na łączną kwotę ponad 1,6 mln zł.

Konkurs na remonty kapliczek władze województwa zorganizowały po raz siódmy. W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczka" w uratowano od zniszczenia ponad 250 zabytkowych obiektów na terenie całego województwa. Przeznaczono na ten cel łącznie ponad 1,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie