×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

76 mln zł na rewitalizację m.in. w Malborku i Kwidzynie

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2017 09:10
76 mln zł na rewitalizację m.in. w Malborku i Kwidzynie
fot. pixabay.com

Ponad 51 mln zł dofinansowania z UE na rewitalizację otrzymają samorządy Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnego, Kwidzyna, Gniewu, Miastka i Nowego Stawu. Na działania związane z odnową infrastruktury i pomoc mieszkańcom planują wydać łącznie ponad 76 mln zł.

REKLAMA

W poniedziałek w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele samorządów Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnego, Kwidzyna, Gniewu, Miastka i Nowego Stawu podpisali umowy o dofinansowaniu projektów rewitalizacyjnych z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Miasta znalazły się w grupie 15 pomorskich miast, które otrzymają dofinansowanie na odnowienie infrastruktury i działania na rzecz społeczności lokalnej. Łączna wysokość dofinansowania w ramach RPO dla wszystkich miast to ponad 153 mln zł, a całkowity koszt realizowanych projektów rewitalizacyjnych to 251 mln zł.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił podczas podpisania umów, że "rewitalizacja to wielki projekt nie tylko infrastrukturalny, ale również społeczny". "Działania rewitalizacyjne przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszych małych, pomorskich ojczyzn oraz znacząco poprawiają warunki życia" - przekonywał.

Marszałek powiedział, że remontowane będą zabytkowe budynki publiczne i komunalne budynki mieszkalne. W zakresie działań o charakterze społecznym i integracyjnym mają powstać centra wsparcia rodziny oraz placówki wsparcia dziennego. "W tych instytucjach pracownicy socjalni, pedagodzy, psychologowie i nauczyciele będą pomagać dzieciom z ubogich rodzin w nauce. Przewidziana jest też szeroka oferta edukacyjna i artystyczna" - tłumaczył marszałek. Zakłada się, że wsparcie otrzymają też seniorzy, dla których mają być organizowane np. zajęcia sportowe i kursy komputerowe.

W Malborku zagospodarowane mają być podwórka i przestrzenie zielone, w śródmieściu ma powstać ścieżka historyczna a w starej wieży ciśnień - placówka wsparcia dziennego oraz punkt pracy streetworkerów.

W Czarnem całkowicie ma być przebudowany plac Wolności. Zakłada się też utworzenie centrum wsparcia rodziny i dziecka.

Kwidzyn także wzbogaci się o placówkę wsparcia dziennego, gdzie realizowane będą projekty indywidualnego wsparcia dla dzieci i młodzieży. W dwóch parkach uporządkowana zostanie zieleń i zamontowane będzie nowe oświetlenie.

W Gniewie wybudowany zostanie taras widokowy i centrum wsparcia rodziny. Niektóre ulice na terenie śródmieścia będą miały nową nawierzchnię i oświetlenie.

W Miastku rozbudowany zostanie system miejskiego monitoringu. Wyremontowane zostaną również budynki, w których powstanie centrum usług społecznych.

Także śródmieście Starogardu Gdańskiego zostanie odnowione, m.in. ma powstać nowy deptak.

W Nowym Stawie odnowiony ma być park nad rzeką Świętą, a wiele ulic ma być wyremontowanych.

Struk przypomniał, że jeszcze w tym tygodniu podpisane będą następne umowy na rewitalizacje w kolejnych pomorskich miasteczkach - w Kościerzynie, Debrznie, Chojnicach, Czersku i Skarszewach. Unijne dofinansowanie na rewitalizacje otrzymały też: Słupsk, Lębork i Ustka.

Władze samorządowe Pomorskiego oceniają, że dofinansowanie z RPO projektów rewitalizacyjnych stanowi "ważny impuls rozwojowy dla obszarów miast, które dotychczas ze względu na występujące na ich terenie problemy społeczne, bezrobocie, ubóstwo, niesamodzielność mieszkańców, oraz zniszczoną infrastrukturę ulegały degradacji".

Kompleksowa rewitalizacja będzie przeprowadzana w formule tzw. projektów zintegrowanych, które polegają na realizacji w danej dzielnicy pakietu spójnych i wzajemnie powiązanych ze sobą projektów społecznych i infrastrukturalnych.

W czerwcu podpisano umowy o przyznaniu dofinansowania na przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji wybranych dzielnic w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach. Projekty o łącznej wartości ponad 115 mln zł (w tym dofinansowanie unijne to ponad 86 mln zł) zostaną zrealizowane na obszarach o łącznej powierzchni ponad 513 ha zamieszkałych przez prawie 28 tys. osób.

Natomiast ponad 120 mln zł (w tym ponad 76 mln zł pochodzi z UE) ma kosztować rewitalizacja zaniedbanych obecnie obszarów Gdańska, m.in. Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki i Oruni. Działania mają być prowadzone na obszarze o łącznej powierzchni ponad 500 ha, zamieszkałym przez ok. 35 tys. osób. Projekty będą realizowane w latach 2018-2023. Planowany jest np. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie