REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

850 projektów, czyli warszawski budżet obywatelski po raz piąty

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2018 10:21
850 projektów, czyli warszawski budżet obywatelski po raz piąty
fot. pixabay

W ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego w stolicy zrealizowanych zostanie 850 projektów - zdecydowali w głosowaniu warszawiacy. Będą kosztowały prawie 63 mln zł. Wyniki głosowania przedstawiono w czwartek w Centrum Nauki Kopernik.

REKLAMA

Wśród tegorocznych projektów było bardzo wiele dotyczących stawiania ławek, koszy na śmieci, sadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Nie brakowało też propozycji organizowania grupowych aktywności i doposażania dzielnicowych bibliotek. Takie propozycje zostaną zrealizowane w zdecydowanej większości dzielnic - m.in. na Białołęce, Bielanach, Mokotowie, Ochocie i na Pradze.

Propozycją, na którą oddano w tym roku najwięcej głosów, jest stworzenie "zielonego chodnika między Saską Kępą a Gocławiem". Poparło ją 3390 osób.

Na Bemowie w ramach budżetu partycypacyjnego ma powstać m.in. kino plenerowe. Głosujący zadecydowali też, że zostanie przebudowany plac zabaw w Lesie Bemowskim. Miłośnicy street workoutu (ćwiczeń miejskich) dostaną specjalne drążki do uprawiania sportu przy ul. Żołnierzy Wyklętych. Obok mają być ustawione drewniane leżaki.

Na Białołęce powstanie m.in. tężnia solankowa w Parku Picassa. Mieszkańcy chcą też strefy sportu nad Wisłą i przejścia dla pieszych na ul. Juranda ze Spychowa.

Na Sadybie będzie organizowany pchli targ - zdecydowali natomiast mieszkańcy Mokotowa. W tej dzielnicy ma także powstać sąsiedzki pawilon parkowy na Skwerze Ormiańskim. Oprócz tego będzie ścianka wspinaczkowa, wakacyjne kino plenerowe na Sielcach, a także ścieżka rowerowa wzdłuż al. Lotników.

Mieszkańcy Ochoty swoje głosy oddali m.in. na projekty "Chrońmy stare drzewa Ochoty" i "Mam Ochotę wyjść, mam ławki". Poza tym na wielu podwórkach i placach staną latarnie, a na placu Baśniowym powstanie wielofunkcyjne boisko.

Mieszkańcy Pragi z kolei postawili na pomoc dla bezdomnych zwierząt. Będą tam też organizowane zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków lego, a także zmodernizowane mostki na Kanale Gocławskim od ul. Fieldorfa do ul. Rechniewskiego.

W Śródmieściu powstanie m.in. połączenie Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego i mostu Poniatowskiego dla ruchu rowerowego. Mieszkańcy zdecydowali też o możliwości jazdy rowerem dwukierunkowo po ulicach jednokierunkowych i o zasadzeniu żonkili na Muranowie. Na Starym Mieście wydawane będą obiady dla potrzebujących.

Ursynowskie parki i place zabaw wzbogacą się w trampoliny ziemne. Mają tam także powstać szlak rowerowy, kino pod chmurką, a al. KEN w okresie świąt Bożego Narodzenia zabłyśnie "świąteczną iluminacją z prawdziwego zdarzenia". Mieszkańcy tej dzielnicy będą też mogli wybrać się na niedzielny targ zdrowej żywności na parkingu przy ratuszu. Trag będzie organizowany wiosną, latem i jesienią.

W Wilanowie natomiast powstaną kraina zabawek i "park pokoleń". Wybrane ulice zyskają monitoring. Zimą zaś ulice w Wilanowie Wysokim zostaną ozdobione świąteczną iluminacją.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego najaktywniejsi byli mieszkańcy Białołęki, Mokotowa i Wilanowa. To w tych dzielnicach oddano najwięcej głosów na zaproponowane pomysły. Najwięcej pomysłów (83) zostanie zrealizowanych na Bielanach. W Wesołej natomiast będzie ich najmniej - 13.

W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili 2433 projekty. Do głosowania zakwalifikowano 1628. W plebiscycie wzięło udział 89 807 warszawiaków. Zrealizowanych będzie 850 projektów. Ich wartość to niemal 63 mln zł - poinformował stołeczny ratusz.

95 proc. głosów oddanych przez mieszkańców stolicy wpłynęło do ratusza drogą elektroniczną. 61 proc. głosujących to kobiety. Największe zainteresowanie głosowaniem wykazały osoby w wieku 35-44 lata.

Pełna lista projektów, które będą zrealizowane w 2019 r., będzie dostępna na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

W ubiegłym roku w ramach IV budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili prawie 2,9 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma zostać 881.Z pierwszej edycji zrealizowano 97 proc. zakwalifikowanych pomysłów, z drugiej - 93 proc., a z trzeciej - 86 proc. Czwarta edycja jest realizowana - informuje stołeczny ratusz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie