×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

85 najciekawszych miejsc Polski i Słowacji w wersji wirtualnej

  • Autor: PAP
  • 04 lip 2018 14:42
85 najciekawszych miejsc Polski i Słowacji w wersji wirtualnej
fot. pixabay

85 najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia po stronie polskiej i słowackiej zostanie wskazanych na wirtualnych polsko-słowackich szlakach turystycznych, które powstaną w ramach projektu „Twoje miejsca - Twoje dziedzictwo. Ziemia Jarosławska – Svidnik”.

REKLAMA

Umowę na realizację inicjatywy podpisali w środę w Rzeszowie przedstawiciele władz powiatu jarosławskiego i Euroregionu Karpackiego.

 

Projekt "Twoje miejsca - Twoje dziedzictwo. Ziemia Jarosławska - Svidnik" będzie realizowany przez rok wspólnie ze słowackim miastem Svidnik. Jego finał planowany jest na połowę 2019 roku.

 

Wartość projektu to około 250 tys. zł (prawie 58,5 tys. euro). 85 proc. tej kwoty powiat jarosławski otrzymał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 5 proc. z budżetu państwa. Pozostałą kwotę pokryje ze środków własnych.

 

Inicjatywa "Twoje miejsca - Twoje dziedzictwo. Ziemia Jarosławska - Svidnik" jest pokłosiem prowadzonej od ponad roku inwentaryzacji turystyczno-krajoznawczej powiatu jarosławskiego.

 

"Dzięki inwentaryzacji, którą objęliśmy 100 miejscowości, zweryfikowaliśmy potencjał turystyczny naszego powiatu. Teraz skorzystamy z jej efektów, dołączając atrakcje niedalekiego przecież Svidnika. A dzięki temu, że udało się pozyskać pieniądze na finalizację tych prac, ich efekty nie zostaną schowane do symbolicznej szuflady" - uważa starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

 

Jak poinformował PAP Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu, w ramach realizacji projektu powstanie strona internetowa, na której wskazanych zostanie 85 najciekawszych, najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych miejsc i obiektów na terenie powiatu jarosławskiego i Svidnika, wartych odwiedzenia i poznania.

 

Zostaną one pogrupowane według pięciu wirtualnych szlaków: wielokulturowego, wielkich wydarzeń historycznych, ziemiańskiego, kultury mieszczańskiej oraz dziedzictwa "zapomnianego".

 

Wśród wskazanych po stronie polskiej miejsc znajdzie się perła drewnianej architektury - drewniana kaplica-dzwonnica z końca XVIII wieku, znajdująca się pobliżu kościółka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we wsi Chłopice. W środku dzwonnicy zachowały się unikalne malowidła ludowe z XVIII w., przedstawiające 17 scen cudownych uleczeń i ratowania za sprawą Matki Bożej zwanej "Panią Chłopicką". Natomiast pod kaplicą znajdują się pochówki właścicieli tamtejszych dóbr - hrabiów Koziebrodzkich, w tym Władysława hrabiego Koziebrodzkiego, członka Rady Państwa, pisarza i posła na Sejm, zmarłego w 1893 r.

Innym wskazanym na wirtualnym szlaku miejscem będą leśne kurhany, które są pozostałością starożytnego cmentarzyska. Położone przy zielonym szlaku pieszym Przemysko-Bachórskim, na pograniczu powiatów: jarosławskiego i przemyskiego kurhany datowane są na 3. tysiąclecie przed Chrystusem i są związane z ludnością pasterską kultury ceramiki sznurowej.

"Prace archeologiczne przeprowadzone w miejscu zrekonstruowanych w latach 90-tych XX w. kurhanów doprowadziły do odnalezienia bardzo cennych eksponatów. Były to m.in. pucharki, amforki, kubki, fragmenty ceramiki oraz zabytki krzemienne" - zaznaczył Sawiński.

Na wirtualnej mapie znajdzie się też okop chłopski, czyli umocnienia, które powstały w XVII w. w Tuligłowach, w następstwie najazdów tatarskich. Jest to obecnie jeden z ważniejszych, dobrze zachowanych przykładów chłopskich warowni obronnych, charakterystycznych dla okresu XVI i XVII wieku.

Z kolei dla miłośników przyrody ciekawe będą oznaczone siedliska bociana białego we wsi Makowisko, które znajdują się na obszarze Doliny Dolnego Sanu.

Sawiński zauważył, że ciekawostką związaną z tym miejscem jest historia miłości Mety Grabin do dowódcy 4 kompanii wojsk austro-węgierskich Theodora Kerkowa, która po jego śmierci w 1915 roku w pojedynku z rosyjskim żołnierzem, w dowód pamięci wystawiła mu na miejscowym cmentarzu pomnik, na którym umieściła wiersz: "Czerwone płatki maku wdychając opadają na twoje ręce. Czerwone szczęście błyszcząc staje i przed wieczorem idzie ku gorącu. Chcę młode słońce pozdrowić i leży cicho i pada ci do nóg".

Wszystkie wskazane na internetowej mapie miejsca w rzeczywistości zostaną, w ramach projektu, oznakowane tablicami informacyjnymi w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim. Zostanie wydrukowany także tradycyjny przewodnik.

Wspólne polsko-słowackie przedsięwzięcie ma być gotowe w połowie 2019 roku, a jego uruchomienie poprzedzi kampania informacyjno-promocyjna w mediach, internecie oraz na autobusach, które kursują m.in. po Bieszczadach, odwiedzanych co roku przez miliony turystów.

Zaplanowane produkty turystyczne będą połączone z działaniami podejmowanymi dla całego obszaru Pogranicza i produktami turystycznymi powstającymi w ramach marki karpackiej "Carpathia".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie