REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Adaptacja budynku po dawnej cukrowni na dom kultury z kilkumiesięcznym opóźnieniem

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2021 11:53
Adaptacja budynku po dawnej cukrowni na dom kultury z kilkumiesięcznym opóźnieniem
Dom kultury w Chybiu będzie mógł się przenieść do nowej siedziby dopiero w przyszłym roku. fot. Shutterstock

Dom kultury w Chybiu będzie mógł się przenieść do nowej siedziby dopiero w przyszłym roku – dowiedziała się PAP od szefa referatu inwestycji chybskiego urzędu gminy Macieja Banego. Finał adaptacji budynku opóźni się o kilka miesięcy.

REKLAMA

  • O kilka miesięcy opóźni się finał adaptacji budynku, części nieistniejącej cukrowni w Chybiu, który jest przebudowywany dla potrzeb miejscowego domu kultury.
  • Budynek, należący do samorządu, adaptuje firma z Warszawy. Samorząd podpisał z nią umowę we wrześniu 2020 r. Wykonawca otrzyma za nie 6,2 mln zł. Samorząd pozyskał na renowację ponad 6 mln zł z funduszy UE.
  • W budynku będzie m.in. sala widowiskowa na 120 miejsc, pracownie warsztatowe i galeria wystawiennicza; na dachu będą kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.
  • Inwestycja miała się zakończyć jesienią br.

Maciej Bany poinformował, że jej finał nastąpi dopiero w kwietniu przyszłego roku. Przesunięcie, o które zwrócił się wykonawca, ma związek z Covid-19. Choroba zaatakowała pracowników i stąd opóźnienia.

Jak dodał, na razie wszystko wskazuje na to, że kwietniowy termin zostanie dotrzymany, choć aktualne wykonanie prac Bany szacuje na kilkanaście procent.

Budynek, należący do samorządu, adaptuje firma z Warszawy. Samorząd podpisał z nią umowę we wrześniu 2020 r. Wykonawca otrzyma za nie 6,2 mln zł. Samorząd pozyskał na renowację ponad 6 mln zł z funduszy UE.

W nowej siedzibie powstanie m.in. sala widowiskowa na 120 miejsc z pełnym zapleczem, pracownie warsztatowe i galeria wystawiennicza. Istniejący taras zostanie dostosowany do przeprowadzania na nim zajęć plenerowych. Zamontowane będą kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

W budynku po dawnej cukrowni nadal będzie działał Amatorski Klub Filmowy "Klaps", który powstał w 1969 r. Założyli go młodzi pracownicy cukrowni Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko. To jedyny działający na wsi klub filmowy. Krzysztof Kieślowski realizując film "Amator" wzorował się na postaci Dzidy.

Obecnie dom kultury mieści się w ciasnych pomieszczeniach miejscowego amfiteatru. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie