×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Akustyka w biurowcach. O czym powinni pamiętać inwestorzy?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 lis 2018 14:30
fot. mat. Ecophon

Według raportu Lessman Review mierzącego właściwości biur typu open space, jedynie 30 proc. pracowników jest zadowolonych z poziomu dźwięku w miejscu pracy.

REKLAMA

– Wraz ze zwiększonym poziomem hałasu wzrasta poziom stresu u pracowników, co może mieć wpływ na podwyższone ciśnienie krwi, spadek efektywności, a w efekcie na zwiększoną ilość zwolnień chorobowych – mówi Magda Szubert ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Deweloperzy już na etapie projektowania biurowca powinni skorzystać z porad akustyka i wskazać potencjalne źródła hałasu. Mogą to być: otoczenie z zewnątrz budynku np. hałas z ulicy, brak odpowiedniej izolacji w kanałach wentylacyjnych, urządzenia biurowe np. drukarki, czy też sami pracownicy. Ważne jest, by projekt budynku przewidywał rozwiązania chroniące przed konsekwencjami znajdujących się w sąsiedztwie ruchliwych ulic, torów kolejowych czy tramwajowych oraz budowy innej nieruchomości. Projektując układ wnętrz należy postarać się o to, by pomieszczenia przeznaczone do pracy w ciszy ulokować z dala od tych, w których prowadzonych będzie bardzo dużo dyskusji czy też rozmów przez telefon.

Najlepiej zaprojektować przestrzeń w taki sposób, żeby zminimalizować generowany hałas i uniemożliwić mu swobodne rozprzestrzenianie się. Należy wybrać takie materiały, by nie powodowały odbijania się dźwięku i powstawania pogłosu. Wielu próbuje rozwiązać ten problem montując sufity akustyczne lub kładąc wykładziny dywanowe. Niestety bardzo często to nie pomaga. I co wtedy? Bardzo skutecznym rozwiązaniem są panele lub ekrany akustyczne pochłaniające dźwięk.

– Jest wiele biur typu „open space”, w których problem hałasu został ograniczony. Udało się to dzięki odpowiednim rozwiązaniom akustycznym, jak np. dźwiękochłonnym sufitom, panelom i ekranom ściennym – wskazuje Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. – Właściwa akustyka biurowca wynika także z odpowiedniej izolacji czy doboru materiałów – np. odpowiednich przeszkleń czy ścian w technologii suchej zabudowy o wysokiej izolacyjności akustycznej. Pamiętajmy zatem, że projektując biuro, możemy zapewnić sobie ciszę, a tym samym lepszą jakość użytkowania – dodaje Paweł Polak.

Uwzględnienie wymagań normy PN-B-02151-4:2015-06 na etapie projektowania znacznie ogranicza ryzyko problemów z hałasem w funkcjonującym biurze.

– Norma określa wymagania dotyczące wykończenia wnętrza, tak by zachować równowagę między powierzchniami twardymi, odbijającymi dźwięk, a materiałami pochłaniającymi – wskazuje Magda Szubert.

Wprowadzona w tym roku nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to szansa na polepszenie komfortu pracy i ciszy w biurowcach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie