REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ambitne plany renowacji parku Wirtembergów w Pokoju. Jest dotacja

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2017 16:11
fot. pixabay.com

Władze gminy Pokój otrzymają od marszałka 5,8 mln złotych na rewitalizację założonego w XVIII wieku zabytkowego parku powstałego na zlecenie książęcego rodu Wirtembergów. Właśnie podpisano umowę między gminą a władzami województwa.

REKLAMA

Pieniądze zostaną wykorzystane na częściowe odnowienie parku i uatrakcyjnienie miejscowości, która stara się o odzyskanie przedwojennego statusu uzdrowiska . W projekcie uczestniczyć będą m.in. studenci opolskich uczelni uczący się renowacji zabytków. Władze gminy podejmują także starania w celu odzyskania przez Pokój statusu uzdrowiska.

"Mamy ambitny plan polegający na przywróceniu dawnej świetności i tradycyjnych atrakcji Pokoju, który był miejscem odpoczynku, rozrywki i miejscowością uzdrowiskową. Tu swoje symfonie tworzył kompozytor Karl Weber. Z Pokoju pochodzi słynny niemiecki geolog i kartograf Ferdinand von Richthofen. Urodę naszych okolic docenili nawet Francuzi z armii Bonapartego, którzy po przegranej wyprawie na Rosję, osiedlili się w okolicznych miejscowościach. Zdaję sobie sprawę z ogromu koniecznych nakładów, które potrzebujemy chociażby do pozyskania wód mineralnych i geotermalnych, jednak moim zdaniem jest to zadanie, które można wykonać" - uważa Barbara Zając, wójt gminy Pokój.

Jak dodała, oprócz odtworzenia parku francuskiego z jego atrakcjami w rodzaju roślinnych labiryntów i przywrócenia dawnych funkcji parku angielskiego, który kryje w sobie rzeźby i zabytki architektury, gmina zamierza wybudować obiekt konferencyjny z odpowiednim parkingiem, amfiteatr i Centrum Doświadczania Świata, czyli - jak mówiła - "czegoś na kształt stołecznego +Kopernika+".

"Chodzi nam o to, by z mierzącego 41 ha parku chętnie korzystali zarówno turyści, jak i pacjenci naszego szpitala, który jest kontynuatorem przedwojennych tradycji działających tu sanatoriów. Jednocześnie zachowujemy dla przyszłych pokoleń żywą historię naszej miejscowości, gdzie koło siebie żyli przedstawiciele kilku narodów i wyznań" - powiedziała.

Pokój (przedwojenna nazwa: Bad Carlsruhe) założył w połowie XVIII wieku książę Carl Christian Erdmann von Wirtemberg-Oels, miał być miejscem wypoczynku rodziny książęcej. Z czasem osada myśliwska przekształciła się w pałacową rezydencję, przy którym założono park w stylu francuskim i angielskim oraz wybudowano sieć działających do dziś stawów hodowlanych.

Sto lat po założeniu osady, ze względu na walory przyrodnicze i występujące tam wody mineralne, utworzono tam sanatorium, w którymi leczono choroby reumatologiczne, a śląskie uzdrowisko ściągało tysiące kuracjuszy. Pałac został zniszczony w 1945 roku, jednak we wsi nadal działa szpital. Podtrzymywane są tradycje związane z dawnymi mieszkańcami. Do dzisiaj w Pokoju corocznie odbywa się Festiwal Weberowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie