REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Amfiteatr w Kołobrzegu do przebudowy

  • Autor: PAP
  • 20 lip 2018 14:27
Amfiteatr w Kołobrzegu do przebudowy
fot. unsplash

Dokumentację projektową przebudowy amfiteatru w Kołobrzegu, w którym przez ponad 20 lat odbywał się Festiwal Piosenki Żołnierskiej, a przez ostatnie lata Sunrise Festival, wykona poznańska pracownia architektoniczna.

REKLAMA

Dokumentacja projektowa jest władzom Kołobrzegu niezbędna, by móc ubiegać się o zewnętrzne pieniądze na przebudowę amfiteatru i zagospodarowanie terenu wokół. W wieloletnim planie inwestycyjnym to zadanie planowane jest na lata 2019-2021, a jego koszt szacowany jest na ponad 18 mln zł.

Poznańska pracownia architektoniczna została wybrana w przetargu. To ona za ponad 490 tys. zł wykona dokumentację projektową przebudowy miejskiego amfiteatru w Kołobrzegu położonego przy ul. Fredry, na terenie wpisanym do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. W piątek w magistracie z projektantem podpisana została umowa.

Jak poinformował PAP rzecznik kołobrzeskiego magistratu Michał Kujaczyński, wykonawca na realizację zamówienia ma czas do 31 marca 2019 r. W tym terminie wykona i przekaże koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, projekt budowlany, a także wykonawczy oraz uzyska pozwolenie na budowę.

Magistrat zakładał, że dokumentację projektową uda się wykonać jeszcze w tym roku. Jednak pierwszy przetarg, ogłoszony na jej wykonanie w styczniu 2018 r., musiał w marcu unieważnić ze względu na to, że nie zgłosił się żaden oferent. Dopiero drugi został rozstrzygnięty, choć cena oferty przekroczyła o ponad 190 tys. zł kwotę 300 tys. zł zarezerwowaną wstępnie na ten cel w miejskim budżecie.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w zamówieniu, widownia amfiteatru ma się składać z 3,5 tys. miejsc i podzielona ma być na trzy sektory. Siedzenia z tworzywa sztucznego powinny być rozkładane i mieć oparcia. Na parterze muszą zostać zaprojektowane miejsca dla osób niepełnosprawnych. Scena ma mieć ok. 180 m kw. powierzchni wykonanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Musi być antypoślizgowa. Kurtyna powinna mieć możliwość zamykania elektronicznego. Zarówno widownia, jak i scena mają być zadaszone.

Kołobrzeski magistrat określił też swoje wymagania co do akustyki i oświetlenia amfiteatru. Budynek, posadowiony na nowych fundamentach, ma być podzielony na dwie części, tak by obie mogły funkcjonować niezależnie od siebie. Jedna z nich będzie mogła być wykorzystywana przez cały rok, nie tylko latem. W tej całorocznej byłaby wytłumiona sala prób, wykorzystywana również do organizacji imprez kulturalnych oraz młodzieżowa pracownia muzyczna, także wytłumiona. Byłyby tutaj także: dwa magazyny techniczne, dwa pomieszczenia biurowe dla instruktorów, biuro amfiteatru, toalety, kasa oraz lokale gastronomiczne.

Natomiast w części obiektu czynnej jedynie latem mają być dwie duże garderoby, kilka dodatkowych typu VIP z kanapami, fotelami i doświetlonymi lustrami, duży hol łączący garderoby z wejściami na scenę oraz zaplecze kawiarniane z zewnętrznym ogródkiem. Wymagania dotyczą też toalet, pomieszczeń magazynowych i socjalnych.

Dokumentacja projektowa jest władzom Kołobrzegu niezbędna, by móc ubiegać się o zewnętrzne pieniądze na przebudowę amfiteatru i zagospodarowanie terenu wokół. W wieloletnim planie inwestycyjnym to zadanie planowane jest na lata 2019-2021, a jego koszt szacowany jest na ponad 18 mln zł.

Historia amfiteatru w Kołobrzegu sięga 1925 r. To w tym roku obiekt stracił swój militarny charakter i został przekształcony w amfiteatr. W lipcu 1968 r. po raz pierwszy odbył się w nim Festiwal Piosenki Żołnierskiej, którego organizację zawieszono po ponad 20 latach, na początku 90. lat XX wieku. Przez ostatnie lata kołobrzeski amfiteatr jest miejscem, w którym odbywa się Sunrise Festival.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie