×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Antysmogowe zielone ściany - tego chcą mieszkańcy

  • Autor: PAP
  • 10 lip 2018 14:10
fot. pixabay.com

Projekt zakładający powstanie w każdej z 18 dzielnic tzw. zielonej ściany, czyli konstrukcji z roślin pochłaniających smog, zebrał najwięcej głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Frekwencja była wyższa niż przed rokiem; zagłosowało 34,6 tys. osób.

REKLAMA

Piąta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała kwotą 12,455 mln zł w dwóch pulach: na zadania o charakterze dzielnicowym (4,455 mln zł) i ogólnomiejskim (8 mln zł). Zakwalifikowano do niej 430 propozycji: 123 ogólnomiejskich oraz 307 dzielnicowych. W sumie mieszkańcy zgłosili do tej edycji rekordową liczbę 678 projektów.

Najwięcej głosów, ponad 14,1 tys., zyskał projekt "Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!", który zakłada powstanie w każdej z 18 dzielnic Krakowa tzw. zielonej ściany, czyli konstrukcji porośniętej roślinami o wysokiej zdolności absorpcji zanieczyszczeń powietrza. Zielone ściany mogą powstawać również na istniejących już elementach infrastruktury miejskiej (np. mury, czy wiadukty). Do realizacji tych planów potrzebne jest 1,725 mln zł.

Kolejne w rankingu projektów ogólnomiejskich były: wybudowanie tężni solankowej nad Zalewem Bagry (ponad 8,1 tys. głosów) oraz zadanie polegające na dofinansowaniu już przygotowanych projektów Rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego (ponad 6 tys. głosów).

W tym roku wśród wybranych do realizacji projektów dominowały te dotyczące zieleni i ochrony środowiska, sportu i infrastruktury sportowej, infrastruktury miejskiej i kultury.

Ostateczna lista zadań do realizacji w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostanie podana do publicznej wiadomości do 31 lipca, po podpisaniu przez prezydenta miasta zarządzenia w sprawie zatwierdzenia listy zadań o charakterze ogólnomiejskim oraz po podjęciu przez wszystkie rady dzielnic stosownych uchwał.

Zdaniem Andrzeja Kuliga, zastępcy prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, frekwencja wynosząca 34641 oddanych głosów, w tym 32958 ważnych może nie jest "oszałamiająca", ale lepsza niż przed rokiem.

"To rok, którego nie straciliśmy, jeśli chodzi o liczbę wniosków czy oddanych głosów, ale też stanowi impuls, aby zmienić termin głosowania i wydłużyć kampanię promocyjną" - zaznaczył Kulig podczas wtorkowej prezentacji wyników BO.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider zapowiedział, że przyszłoroczny budżet obywatelski zostanie zorganizowany w terminie jesiennym i będzie dysponował większymi środkami.

Głosowanie w tym roku trwało od 16 do 30 czerwca. Uprawnione były osoby, które w dniu oddania głosu ukończyły 16 lat oraz mieszkały w Krakowie. W tym roku mogli głosować również cudzoziemcy, którzy mieszkają w stolicy Małopolski. Głos można było oddać przez internet na stronie dedykowanej budżetowi obywatelskiemu, a także tradycyjnie - w formie papierowej. Według danych władz miasta z pierwszej formy skorzystało 22,4 tys. osób, reszta wrzucała głosy do urn.

Dla osób, które wolały tradycyjne głosowanie, zorganizowano 100 stacjonarnych punktów do głosowania na terenie miasta. Mieszkańcy mogli też głosować podczas pikników krakowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie