×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Antysmogowy mural powstał w Poznaniu. Z myślą o jerzykach

  • Autor: UM Poznań
  • 07 wrz 2022 15:44
  • Aktualizacja: 07 wrz 2022 15:52
Antysmogowy mural powstał w Poznaniu. Z myślą o jerzykach
Antysmogowy mural powstał w Poznaniu, fot. www.poznan.pl

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 50 na poznańskim Starym Żegrzu powstał antysmogowy "Mural dla jerzyków". Projektantem jest architekt, dr hab. Radosław Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

REKLAMA

  • W Poznaniu powstał wyjątkowy, bo antysmogowy mural.
  • Zadaniem muralu będzie oczyszczanie powietrza oraz zwrócenie uwagi na problem jerzyków.
  • Pomysł na projekt powstał w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Mural ma zwiększyć świadomość poznaniaków na temat jerzyków, które przez termomodernizacje budynków tracą swoje siedliska i wycofują się z Poznania. Ptaki te są nadzwyczaj pożyteczne - to pogromcy komarów, much i meszek. Prawie całe życie (poza okresem wysiadywaniem jaj) spędzają w powietrzu, codziennie - w poszukiwaniu pokarmu - pokonują nawet 1000 km. Na jednej ze ścian szkoły zainstalowane są budki lęgowe, zastępujące jerzykom zamykane otwory w stropodachach bloków mieszkalnych. 

Mural ma zwiększyć świadomość poznaniaków na temat jerzyków, fot. www.poznan.pl
Mural ma zwiększyć świadomość poznaniaków na temat jerzyków, fot. www.poznan.pl

Dzieło ma także upamiętniać postać aktywisty społecznego, który działał na rzecz poznańskich ptaków, Jakuba Kotnarowskiego. Część swojego 38-letniego życia (zmarł w 2020 r. na COVID-19) poświęcił on idei ochrony ptasiego świata w naszym mieście - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

Mural, który walczy ze smogiem

Bardzo ważnym aspektem projektu są jego innowacyjne właściwości walki ze smogiem. Mural wykonany jest z farb pochłaniających zanieczyszczenia powietrza. Tym samym wpisuje się on w starania Rataj o czyste powietrze w Poznaniu. 

Mural ma ok. 120 mkw. powierzchni. Projektantem jest architekt, dr hab.Radosław Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Jest także autorem m.in. koncepcji muralu na poznańskiej Śródce.

Zawarte w farbie substancje walczące ze smogiem będą wyciągając z powietrza zanieczyszczenia równe pracy kilkudziesięciu drzew. 

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 1 października. Będzie połączone z dniem pikniku szkolnego dla mieszkańców Rataj oraz całego miasta. Podczas wydarzenia odbędą się ekologiczno-edukacyjne zabawy, quizy, okolicznościowa wystawa oraz spotkania z ornitologami i przyrodnikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie