×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Antyterrorystyczne" ławki stanęły na pl. Mickiewicza w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2018 13:18
 "Antyterrorystyczne" ławki stanęły na pl. Mickiewicza w Poznaniu
fot. unsplash

12 ławek o wadze 800 kg każda zamontowano na placu Adama Mickiewicza w centrum Poznania. Plac, na którym stoją m.in. Poznańskie Krzyże, to miejsce częstych uroczystości i imprez masowych; ławki mają zwiększyć bezpieczeństwo ich uczestników.

REKLAMA

Jak wyjaśniła Katarzyna Parysek-Kasprzyk z poznańskiego magistratu, plac Mickiewicza został wskazany przez policję jako jedno z miejsc, które wymaga szczególnej troski. To kolejna po ulicy Półwiejskiej lokalizacja, gdzie miasto wprowadziło rozwiązania chroniące przed niespodziewanym wjazdem pojazdu w tłum ludzi.

"Poszukiwaliśmy rozwiązania, które musi spełnić kilka warunków: poprawić bezpieczeństwo, wpisać się w historyczny i architektoniczny kontekst dawnej Dzielnicy Zamkowej, ale także mieć walor funkcjonalny i użytkowy. Dodatkowym utrudnieniem były bardzo wysokie koszty elementów posiadających stosowne certyfikaty bezpieczeństwa oraz fakt, że nie są one zwykle szczególnie urodziwe. Optymalnym rozwiązaniem wydawały się nam estetyczne ławki" - powiedziała.

Wykonane z konglomeratu betonu i naturalnego kamienia ławki powstały we Włoszech, ich projektantem jest Dawid Strębicki. Jak ocenił wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski, wpisują się stylistyką w przestrzeń placu oraz jego posadzkę. Wszystkie zostały na stałe przytwierdzone do płyty placu, co stanowi dodatkową zaporę przed nagłym wjazdem pojazdu w ludzi.

Na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu stoi pomnik Ofiar Czerwca 1956 oraz pomnik wieszcza. Jest to miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i historycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie