×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Antywojenny mural dedykowany Ukrainie powstał w Ostrowie Wielkopolskim

  • Autor: PAP
  • 15 mar 2022 09:31
Antywojenny mural dedykowany Ukrainie powstał w Ostrowie Wielkopolskim
Antywojenny mural dedykowany Ukraińcom z sentencją Mahatmy Gandhiego. fot. @umostrow, facebook

Na ścianie budynku w Ostrowie Wielkopolskim powstał niebiesko - żółty mural, będący ukłonem w stronę wszystkich, którzy solidaryzują się z Ukrainą, ale i symbol ostrowskiego wsparcia dla przyjaciół zza wschodniej granicy. Inicjatywa powstania muralu wyszła z ostrowskiego urzędu miejskiego.

REKLAMA

  • Na ścianie budynku przy ul. Browarnej powstał niebiesko - żółty mural dedykowany ukraińskim przyjaciołom i wszystkim, którzy pragną pokoju – powiedziała w poniedziałek PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.
  • Inicjatywa powstania muralu wyszła z ostrowskiego urzędu miejskiego.
  • Jego zrobienie zaproponowano Konradowi Moszyńskiemu, znanemu w mieście z wykonania muralu poświęconego Krzysztofowi Komedzie.

"Chętnie podjąłem się tego zadania patrząc na to, co dzieje się na wschodniej granicy. Nie było się nad czym zastanawiać" - powiedział PAP Konrad Moszyński.

Mural - jak wyjaśnił artysta - zawiera pokojowe przesłanie, "choć w obliczu tej wojny ciężko mówi się o pokoju; zależało nam, żeby nie emanował przemocą i nie skupiał się na stronie rosyjskiego agresora" - powiedział.

Grafika przedstawia oko, którego źrenicę zastąpiono pacyfą - znakiem pokoju. Z oka cieknie łza przedstawiająca godło Ukrainy. Ostrowski mural opatrzono sentencją indyjskiego polityka i filozofa, propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego, nazywanego też "żołnierzem pokoju": "Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą".

Zdaniem Moszyńskiego "cytat stanowi uzupełnienie strony graficznej".

Artyście w wykonaniu muralu pomogli członkowie stowarzyszenia archiBunt: Marzena Szkudlarz, Remigiusz Jurek i Miłosz Skibiński. Konsultantką była ukraińska artystka Yevheniia Kolesnyk. Malowanie muralu o pow. 160 metrów kw. zajęło dwa dni.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ ok/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie