REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Apel w sprawie budowy Centrum Muzyki w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2018 09:12
fot. shutterstock

O dołożenie wszelkich starań, by planowana od lat budowa Centrum Muzyki w Krakowie została potraktowana jako priorytetowa – zwróciło się do władz województwa małopolskiego, gminy Kraków i wszystkich instytucji zaangażowanych w ten projekt prezydium Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki.

REKLAMA

Obecnie trwa międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie Centrum Muzyki - które ma być siedzibą dla kilku instytucji i zespołów muzycznych - a także sąsiadującego z nim parku. Budowa miałaby się rozpocząć w 2021 r., a otwarcie nastąpić w 2024 r.

"Mamy wspaniałą lokalizację - 12 ha nad Wisłą, mamy zagwarantowane finansowanie, trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny, do którego zgłosiło się bardzo dużo najlepszych na świecie pracowni, choć postawiliśmy warunek, że mogą to być tylko zespoły, które zrealizowały największe teatry muzyczne na świecie. 3 grudnia powinniśmy zakończyć konkurs wybraniem - jesteśmy o tym przekonani - ikony Krakowa" - mówił przewodniczący Komitetu Honorowego Kazimierz Barczyk.

Ideę budowy wspiera wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki. "Kraków od przeszło 40 lat czeka na ten obiekt. Ja się już poddałem, ale widać, że wzeszła jutrzenka i wierzę, że teraz będzie to możliwe" - mówił we wtorek Penderecki. Dodał, że niezwykle ważny będzie wybór projektu i solidnego wykonawcy. Wyraził nadzieję, że uda się zbudować jeszcze lepszy gmach niż filharmonia w Szczecinie.

Marszałek województwa Jacek Krupa podkreślił, że najpoważniejszą przeszkodę na drodze do realizacji inwestycji - znalezienie lokalizacji i pozyskanie działki - udało się już pokonać. Centrum Muzyki ma powstać na 12 ha terenie nad Wisłą - po zamianie i pozyskaniu gruntów od Agencji Mienia Wojskowego. "Teraz zgodnie z planem realizujemy tę inwestycję krok po kroku. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego z ogromnymi nadziejami. Udział najlepszych zespołów ze świata to szansa, że sale koncertowe w tym obiekcie będę spełniały najwyższe standardy oraz oczekiwania melomanów i muzyków" - mówił marszałek Krupa.

Kazimierz Barczyk podkreślił, że apel został przyjęty przez różne środowiska - w tym reprezentantów PO i PiS i wystosowany tuż przed wyborami samorządowymi, by bez względu na ich wynik i to, kto będzie rządził w Krakowie i w Małopolsce, inwestycja ta była traktowana jako priorytetowa, także w budżetach jednostek w nią zaangażowanych. Zaznaczył, że projekt budowy Centrum Muzyki jest mocno zaawansowany.

Radny sejmiku województwa małopolskiego Jan Duda (PiS) powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość popierało i popiera inicjatywę budowy Centrum Muzyki w Krakowie. "Uważamy, że to jest rekompensata za długoletnie zaniedbania, bo Kraków dawno już powinien mieć taką placówkę. Patrzymy na to jako na instytucję kultury nie tylko dla krakowskich melomanów, ale jak na instytucję, która powinna promieniować na całą południowa Polskę i wspierać promocję polskiej kultury" - powiedział Duda.

Chęć udziału w konkursie na zaprojektowanie Centrum Muzyki zgłosiło 36 pracowni i biur architektonicznych z kraju i zagranicy. Prace konkursowe mają być złożone do 19 listopada, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić 3 grudnia. Zwycięski projekt zostanie nagrodzony sumą 150 tys. zł.

Zgodnie z założeniami Centrum Muzyki w Krakowie ma być siedzibą dla kilku instytucji i zespołów muzycznych m.in. dla Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietty Cracovii i Capelli Cracoviensis. W budynku znajdzie się kilka sal koncertowych, z których największa pomieści 1,4 tys. słuchaczy. Będą też: sala miesząca 650-800 słuchaczy, sala recitalowa z 270-300 miejscami oraz sale prób, sala multimedialna, przestrzeń edukacyjna i przestrzeń gastronomiczna z restauracją.

Centrum Muzyki wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej i Parkiem Miejskim oraz uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową mają stworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta.

Dokumentacja projektowa ma powstać w latach 2019-2020, budowa rozpoczęłaby się w 2021, a otwarcie Centrum Muzyki zaplanowano w 2024 r. Koszt realizacji projektu szacuje się na ok. 265 mln zł. W jednej trzeciej inwestycję ma sfinansować miasto, w 2/3 województwo małopolskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie