REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Archikatedrę we Fromborku czeka remont? Potrzebnych jest 50 mln zł

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2019 10:25
fot. Fotolia

Archikatedra we Fromborku, w której znajduje się grób Mikołaja Kopernika, szuka darczyńców, którzy wspomogą remonty świątyni i jej imponującego otoczenia. Na niezbędne prace potrzeba ok. 50 mln zł.

REKLAMA

"W 2023 roku przypada jubileusz 550 urodzin Mikołaja Kopernika. Chciałbym, by do tego czasu archikatedra we Fromborku, w której Kopernik jest pochowany, odzyskała swój blask, a jej otoczenie zostało wyremontowane" - powiedział PAP proboszcz archikatedry we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski. Dodał, że jest to o tyle istotna sprawa, że z roku na rok rośnie ilość turystów odwiedzających Frombork.

"Przybywa zwłaszcza turystów z Chin i Japonii zafascynowanych Kopernikiem" - podkreślił ks. Wojtkowski i dodał, że "jest nieco wstyd", że Wzgórze Katedralne i sama katedra nie są do końca odrestaurowane.

Od kilku lat w katedrze i na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku trwają prace remontowe i konserwatorskie finansowane z funduszy europejskich. "Trwający remont katedry jest największy od 1835 roku. Dzięki pracom, które potrwają do końca 2020 roku odnowione pomieszczenia historycznego skarbca zostaną przeznaczone na cele wystawiennicze i udostępnione po raz pierwszy zwiedzającym. Po zakończeniu prac konserwatorskich udostępnione turystom zostanie także poddasze katedry, gdzie są zlokalizowane zabytki techniki: oryginalna więźba dachowa katedry oraz urządzenia techniczne" - napisał w ogłoszeniu o poszukiwaniu darczyńców ks. Wojtkowski. Z informacji opublikowanych na stronie internetowej archikatedry we Fromborku wynika, że od 2009 roku w świątyni przeprowadzono 23 różnego rodzaju prace konserwatorskie i remontowe, m.in. wyremontowano część dachu, dokonano konserwacji zespołu rzeźb ze skarbca katedry (25 obiektów z 81 wchodzących w skład zbioru).

Brakuje jednak pieniędzy m.in. na dokończenie remontu dachu, na remont i konserwację zabytkowych organów, na odnowienie tynków i polichromii na ścianach oraz filarach, na naprawę witraży i wymianę instalacji elektrycznej. Konserwacji wymagają też trzy katedralne ołtarze: poliptyk fromborski oraz ołtarze św. Wawrzyńca i św. Augustyna.

"Nieustannie składam wnioski i kogo mogę, proszę o wsparcie finansowe. Niestety na wszystkie te remonty potrzeba ok. 50 mln zł. To w warunkach Fromborka są zawrotne sumy" - stwierdził w rozmowie z PAP ks. Wojtkowski i podkreślił, że fromborskie Wzgórze Katedralne "to Pomnik Historii więc zabytek szczególnie cenny, który powinniśmy w dobrym stanie przekazać następnym pokoleniom".

Zbudowana w XIV w. katedra we Fromborku jest nie tylko miejscem kultu religijnego. W jej zabytkowym wnętrzu znajduje się ponad 180 zabytków ruchomych. Odbywają się tu także koncerty - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i prezentacje organowe. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry mieści się muzeum, na jednej z wież jest punkt widokowy na Zalew Wiślany.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie