Zespół architektów krajobrazu opracuje koncepcję zagospodarowania doliny Warty w Częstochowie. Projekt nad którym pracuje pracownia Krajobrazy przejdzie później konsultacje społeczne.
– Poważne przedsięwzięcie, które zmieni część zielonej przestrzeni Częstochowy na lata, wymaga starannego i rozważnego przygotowania – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Myśląc o przyszłości Mirowskiego Przełomu Warty, sięgamy po pomoc specjalistów. Taki projekt powinien być przemyślany, odpowiadać na pytania o przyrodnicze, estetyczne i społeczne funkcje tego terenu. Same częstochowianki i częstochowianie także powinni wypowiedzieć się na jego temat – tak, by był zgodny z ich oczekiwaniami.
Dla samej pracowni – a zarazem fundacji – ,,Krajobrazy", której miasto zleciło opracowanie tej koncepcji, istotna jest aktywizacja społeczności lokalnej, która powinna mieć wpływ na przyszły kształt i sposób zagospodarowania tego obszaru. Dlatego opracowany przez fachowców projekt przejdzie konsultacje społeczne. Zarówno Miasto, jak i wykonawcy, podkreślają potrzebę promocji tego przedsięwzięcia od najwcześniejszego etapu – z gotowym projektem powinna zapoznać się bowiem jak najszersza grupa mieszkanek i mieszkańców. Oszacowanie kosztów robót niezbędnych do realizacji finalnej, możliwie najlepszej koncepcji, będzie ostatnim punktem całego procesu.
Zakres opracowania obejmuje analizy krajobrazowe, przestrzenne, komunikacyjne, społeczne oraz analizę florystyczno-fitosocjologiczną – a więc zajmującą się roślinnością i drzewostanem. Sam projekt koncepcyjny będzie składał się z części opisowej i wizualizacji. Na konsultacje społeczne złoży się prezentacja projektu, zebranie uwag do niego, kolejna prezentacja oraz podsumowanie.
Nad opracowaniem będzie pracować trzyosobowy zespół. Mgr inż. Wojciech Januszczyk to prezes ,,Krajobrazów”, a zarazem konsultant Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, pomysłodawca pierwszej w Polsce Zielonej Sali Wykładowej, twórca autorskich realizacji ogrodów pod hasłem „Protest Garden”, zwracających uwagę na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem. Towarzyszyć mu będą: dr inż. Jan Kamiński – specjalista planowania krajobrazu miejskiego, systemów zieleni miejskiej i procesów partycypacji społecznej oraz mgr inż. Karolina Wiater - projektantka architektury krajobrazu z wykorzystaniem partycypacji społecznej - podaje częstochowski magistrat.
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki