REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Architekt Florian Mausbach z inicjatywą wzniesienia pomnika ku czci polskich ofiar III Rzeszy

  • Autor: PAP
  • 07 lis 2017 13:44
Architekt Florian Mausbach z inicjatywą wzniesienia pomnika ku czci polskich ofiar III Rzeszy
Fot. pixabay

Niemiecki architekt Florian Mausbach wystąpił z inicjatywą wzniesienia w Berlinie pomnika poświęconego Polakom zamordowanym podczas II wojny światowej. Monument miałby stanąć naprzeciw ośrodka przymusowych wysiedleń. Ambasada RP popiera pomysł.

REKLAMA

- Do ponad 70 osobistości niemieckiego życia politycznego skierowałem apel o wsparcie inicjatywy budowy pomnika poświęconego polskim ofiarom niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 - powiedział Mausbach w Berlinie, potwierdzając informację podaną przez "Gazetę Wyborczą".

Wśród osób, które już zgłosiły swój akces do tej inicjatywy, są - jak podkreślił - byli przewodniczący Bundestagu - Wolfgang Thierse (SPD) i Rita Suessmuth z CDU.

- Proponowana przeze mnie lokalizacja - naprzeciwko ośrodka dokumentacyjnego przymusowych wysiedleń i ucieczek - ilustrowałaby doskonale zależność między przyczyną, a skutkami (wojny) - zaznaczył emerytowany niemiecki urbanista. Jego zdaniem pomnik powinien stanąć w okolicach Dworca Anhalckiego przy Askanischer Platz.

- Od wielu lat mówi się o konieczności upamiętnienia w stolicy Niemiec polskich ofiar. Postanowiłem coś w tym kierunku wreszcie zrobić - dodał Mausbach. Jego zdaniem decyzja o realizacji budowy zależy od wybranego we wrześniu nowego parlamentu. - Wszystko w rękach Bundestagu - podkreślił.

W centrum Berlina stoją pomniki poświęcone pomordowanym Żydom, homoseksualistom, Romom i żołnierzom radzieckim. O budowie pomnika poświęconego polskim ofiarom II wojny światowej mówi się od lat, jednak wszystkie inicjatywy nie wyszły poza etap wstępnych dyskusji.

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski powiedział PAP, że od początku swojej misji w Niemczech zabiega o powstanie miejsca poświęconego polskim ofiarom wojny. - W pełni popieramy tę inicjatywę - dodał dyplomata. Jego zdaniem pomysł Mausbacha "wpisuje się w oczekiwania strony polskiej".

73-letni Mausbach jest emerytowanym urbanistą, byłym szefem Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego. Z jego inicjatywy w byłym bunkrze rządowym w Ahrweiler urządzone zostało muzeum zimnej wojny.

Mausbach zapowiedział, że o szczegółach projektu poinformuje na konferencji prasowej 15 listopada w Berlinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie