×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Architektura dla edukacji - nowa platforma dla żądnych architektonicznej wiedzy

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 kwi 2022 11:59
Architektura dla edukacji - nowa platforma dla żądnych architektonicznej wiedzy
Architektura dla edukacji - nowa platforma dla żądnych architektonicznej wiedzy, fot. mat. pras.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki stworzył pierwszą ogólnopolską platformą internetową dedykowaną tematowi powszechnej edukacji architektonicznej inaczej nazywanej edukacją o przestrzeni.

REKLAMA

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki chciał stworzyć pomost pomiędzy architekturą a edukacją – środowisko wymiany doświadczeń, zdobywania kompetencji i wiedzy online. Architektura dla edukacji to projekt dedykowany zarówno specjalistom, jak i odbiorcom kultury: każdemu komu bliska jest nie tylko architektura, ale i nowoczesna edukacja.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, jako lider działania na rzecz powszechnej edukacji architektonicznej, opracował i stworzył platformę edukacji online skierowaną do szerokiego grona odbiorców. - Naszą misją jest konsolidowanie środowiska działającego w obszarze edukacji architektonicznej, podnoszenie kompetencji edukatorów, popularyzacja wiedzy, ale także zwiększenie dostępu do oferty kulturalnej w najbliższej okolicy - mówią twórcy z NIAiU.
 
W 2021 roku uruchomiono pierwszą odsłonę strony z mapą edukacji architektonicznej, dziś została stworzona rozbudowana wersja z nowymi treściami i funkcjami.  

Dzięki ADE można dotrzeć do projektów popularyzujących wiedzę o przestrzeni i samodzielnie skorzystać z dostępnych Zasobów edukacyjnych czy Archipedii. O architekturze i przestrzeni miejskiej można: poczytać, posłuchać, pooglądać, a także spojrzeć na nie oczami projektantów. Na ADE dostępne są treści o charakterze nie tylko edukacyjnym, ale i specjalistycznym. W Zasobach można znaleźć przykłady książek, materiałów edukacyjnych, scenariuszy czy kart zadań, ale także dotrzesz do propozycji warsztatów, wykładów czy spacerów w bliskiej okolicy. Edukatorów, instytucje i projekty z całej Polski można znaleźć na Mapie edukacji architektonicznej.

Na ADE dostępne są różnego rodzaju treści o charakterze popularyzatorskim, specjalistycznym i edukacyjnym, dostosowane do różnych grup odbiorców. Podzielono je na trzy główne kategorie - ścieżki, dzięki którym łatwiej poruszać się po stronie: Miasto, Szkoła, Dom. 

Edukatorzy i nauczyciele znajdą zarówno inspiracje, jak i lektury: przykładowe scenariusze czy karty zadań, polecane poradniki oraz programy edukacyjne z których mogą skorzystać w swoich działaniach. Pracownicy instytucji kultury i lokalni liderzy mogą skorzystać z zasobów: narzędziowników, raportów i poradników dotyczących przestrzeni miejskiej czy regionu oraz nawiązać współpracę dzięki mapie edukacji architektonicznej. Rodziny, młodzież i dzieci znajdą inspiracje do działań i ćwiczeń w domu: filmy, książki edukacyjne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie