Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki stworzył pierwszą ogólnopolską platformą internetową dedykowaną tematowi powszechnej edukacji architektonicznej inaczej nazywanej edukacją o przestrzeni.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki chciał stworzyć pomost pomiędzy architekturą a edukacją – środowisko wymiany doświadczeń, zdobywania kompetencji i wiedzy online. Architektura dla edukacji to projekt dedykowany zarówno specjalistom, jak i odbiorcom kultury: każdemu komu bliska jest nie tylko architektura, ale i nowoczesna edukacja.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, jako lider działania na rzecz powszechnej edukacji architektonicznej, opracował i stworzył platformę edukacji online skierowaną do szerokiego grona odbiorców. - Naszą misją jest konsolidowanie środowiska działającego w obszarze edukacji architektonicznej, podnoszenie kompetencji edukatorów, popularyzacja wiedzy, ale także zwiększenie dostępu do oferty kulturalnej w najbliższej okolicy - mówią twórcy z NIAiU.
W 2021 roku uruchomiono pierwszą odsłonę strony z mapą edukacji architektonicznej, dziś została stworzona rozbudowana wersja z nowymi treściami i funkcjami.
Dzięki ADE można dotrzeć do projektów popularyzujących wiedzę o przestrzeni i samodzielnie skorzystać z dostępnych Zasobów edukacyjnych czy Archipedii. O architekturze i przestrzeni miejskiej można: poczytać, posłuchać, pooglądać, a także spojrzeć na nie oczami projektantów. Na ADE dostępne są treści o charakterze nie tylko edukacyjnym, ale i specjalistycznym. W Zasobach można znaleźć przykłady książek, materiałów edukacyjnych, scenariuszy czy kart zadań, ale także dotrzesz do propozycji warsztatów, wykładów czy spacerów w bliskiej okolicy. Edukatorów, instytucje i projekty z całej Polski można znaleźć na Mapie edukacji architektonicznej.
Na ADE dostępne są różnego rodzaju treści o charakterze popularyzatorskim, specjalistycznym i edukacyjnym, dostosowane do różnych grup odbiorców. Podzielono je na trzy główne kategorie - ścieżki, dzięki którym łatwiej poruszać się po stronie: Miasto, Szkoła, Dom.
Edukatorzy i nauczyciele znajdą zarówno inspiracje, jak i lektury: przykładowe scenariusze czy karty zadań, polecane poradniki oraz programy edukacyjne z których mogą skorzystać w swoich działaniach. Pracownicy instytucji kultury i lokalni liderzy mogą skorzystać z zasobów: narzędziowników, raportów i poradników dotyczących przestrzeni miejskiej czy regionu oraz nawiązać współpracę dzięki mapie edukacji architektonicznej. Rodziny, młodzież i dzieci znajdą inspiracje do działań i ćwiczeń w domu: filmy, książki edukacyjne.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Projektant, Członek Zarządu Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture