REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Architektura mixed-use reakcją na zmiany społeczne

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 mar 2021 11:59
Architektura mixed-use reakcją na zmiany społeczne
Projekt starter III od AP Szczepaniak. fot. mat. prasowe

Tworzenie koncepcji budynków wymaga nowych sposobów myślenia, nie tylko o ekologii, lecz również o interakcji jej użytkowników, roli udogodnień oraz o tym, w jaki sposób projektowana jest przestrzeń publiczna i prywatna. Inwestycje o różnym przeznaczeniu stają się dziś jednym z najbardziej popularnych modeli w sektorze nieruchomości.

REKLAMA

Szybki rozwój miast oraz świadomość potrzeby ich zagęszczenia skłania architektów do tworzenia nowych rozwiązań. Deweloperzy i inwestorzy coraz częściej szukają możliwości łączenia różnych zastosowań – z myślą o efektywnym wykorzystywaniu przestrzeni. Jak wygląda dziś architektura wielofunkcyjna?

Tworzenie koncepcji budynków wymaga nowych sposobów myślenia, nie tylko o ekologii, lecz również o interakcji jej użytkowników, roli udogodnień oraz o tym, w jaki sposób projektowana jest przestrzeń publiczna i prywatna. Konieczna jest także obserwacja społeczeństwa i zmian, które w nim zachodzą. To, jak żyjemy, zdecydowanie różni się od trybu życia sprzed dekad. Nieregularne godziny pracy, popularność wolnych zawodów, późniejsze zakładanie rodziny czy nawet samo podejście do spędzania wolnego czasu i chęci częstszego przebywania poza domem sprawia, że zupełnie inaczej korzystamy z miast. Projekty komercyjne i mieszkaniowe, w których ludzie mogą spotykać się celowo lub przypadkowo, budować społeczność poprzez wspólne przestrzenie, z pewnością odniosą sukces.

Ekonomia współdzielenia przestrzeni

Deweloperzy konkurują o pozyskanie najemców i inwestorów, oferując pakiety udogodnień. Budynek wielofunkcyjny nie tylko w sposób zrównoważony wykorzystuje zasoby i cenne metry kwadratowe, ale zapewnia mieszkańcom przestrzeń, która integruje pracę, dom, zakupy, dostęp do komunikacji miejskiej oraz tereny zielone. Taka koncepcja umożliwia architektom elastyczną adaptację zastosowań budynku w miarę zmieniających się czasów.

Współcześni konsumenci wymagają wygody – pragną żyć na osiedlach zapewniających bliskość rozmaitych punktów: kawiarni, restauracji, obiektów fitness oraz sklepów i przedszkoli, nawet kosztem wyższych stawek czynszu za mieszkanie. Inwestycje Mixed-use oferują mieszkańcom i najemcom nowoczesną zabudowę o innowacyjnym charakterze. Łącząc funkcje biurowe, mieszkaniowe i usługowe możemy mieć pewność, że teren jest nieustannie wykorzystywany, a przez to – bezpieczniejszy.

Dzielnica innowacji – nowe oblicze mieszkań

Budynki wielofunkcyjne mają na celu połączenie trzech lub większej ilości zastosowań. Niezależnie od kombinacji, spajają kilka możliwości w jednym budynku. U podstaw każdego projektu jest chęć stworzenia społeczności aktywnej, zaangażowanej, wartościowej i zrównoważonej.

– Dla architektów nadrzędne jest przekształcenie przestrzeni w cel – musimy wyobrazić sobie nieruchomość w taki sposób, aby miała ona wewnętrzną wartość. Dopiero to, jak ludzie będą korzystać z obiektu, sprawia, że przestrzeń faktycznie zaczyna żyć. Wdrożenie rozwiązań wielofunkcyjnych w projektach maksymalizuje potencjał i wartość nieruchomości. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kategoria Mixed-use coraz częściej pojawia się w konkursach architektonicznych, takich jak na przykład European Property Awards, w którym otrzymaliśmy nagrodę za nasz projekt mikroapartamentowca Starter III – zauważa Agnieszka Szczepaniak, dyrektor PR pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

Rozwój wielofunkcyjnych projektów zyskuje na popularności

Architektura wielofunkcyjna zapewnia wiele korzyści: wygodę, bezpieczeństwo, budowanie społeczności, niższe koszty transportu – a nawet brak konieczności przemieszczania się w celu spełniania różnorodnych potrzeb – i efektywne wykorzystanie przestrzeni. Projekty Mixed-use są przyszłościowym sposobem tworzenia osiedli mieszkaniowych. To również pomysł na rozwiązanie problemu korków samochodowych i rozładowanie ruchu na osiedlowych drogach.

Deweloperzy muszą nauczyć się współpracować z projektantami, aby połączyć inteligentne projekty, które wpływają na odbiór miejsca zamieszkania. Oznacza to, że dzisiejsi architekci muszą być również po części socjologami, którzy obserwują i rozumieją to, jak ludzie wykorzystują przestrzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie