Architektura muzyką przestrzeni - niezwykłe sale koncertowe EuropyPropertydesign.pl - 09-06-2016 11:11


W Filharmonii w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy "Architektura muzyką przestrzeni". W jego ramach zaprezentowana zostanie architektoniczna analiza pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy (w Szczecinie, Oslo, Blaibach, Reykjaviku i Porto) oraz niezwykłe dzieło sztuki powstałe w hołdzie dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

W 2015 roku budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie autorstwa Estudio Barozzi Veiga uhonorowany został europejską nagrodą im. Miesa van der Rohe. Stało się to impulsem do stworzenia właśnie w tym miejscu dedykowanej architekturze i muzyce wystawy, bowiem zdaniem dyrektor Filharmonii Doroty Serwy „Odwaga i konsekwencja w kształtowaniu formy tego budynku, w połączeniu z wyjątkową starannością w zakresie detalu jest dla nas niezmiennie inspiracją do kreowania nowatorskich projektów i podejmowania kolejnych wyzwań artystycznych”.

Projekt ""Architektura muzyką przestrzeni" przebiega dwutorowo, z z jednej strony w formie fotograficznej  dokumentacji i rzeczowej analizy, z drugiej jako działania artystyczne zmierzające do ujawnienia transcendentnego fenomenu architektury („thought forms”) bowiem ­- jak twierdzi kuratorka -„wybitne dzieło architektury emanuje swego rodzaju aurą, wymykającą się zwykłemu ludzkiemu doświadczeniu”.

Architektoniczną analizę pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy (w Szczecinie, Oslo, Blaibach ,Reykjaviku i Porto ) przedstawi jeden z najbardziej znanych polskich architektów - Robert Konieczny, twórca przyległego do Filharmonii w Szczecinie, zaliczanego do najlepszych przestrzeni publicznych w Europie Centrum Dialogu Przełomy; współpraca uznanego grafika Edgara Bąka zapewnia wysoką jakość wizualną wystawy, a unikalne brzmienia Filharmonii i jej transcendentny obraz przedstawi artystka Katarzyna Krakowiak, wielokrotnie nagradzana za prace z dziedziny rzeźby, architektury i dźwięku.

Powstałe/odkryte brzmienia pozostaną wyłączną własnością Filharmonii i traktowane być mogą jako dźwięki zapraszające publiczność na salę koncertową czy poprzedzające szczególne wydarzenie.

Projekt "Architektura muzyką przestrzeni" Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy

Kurator: Ewa P. Porębska

Projekt wystawy architektonicznej, grafika: Robert Konieczny - KWK Promes, Robert Konieczny, Roman Kaczmarczyk, Michał Lisiński

Miejsce wystawy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Szczecin ul. Małopolska 48

Wernisaż: 22 czerwca 2016 godzina 20:00

Wystawa czynna: 23 czerwca – 10 września 2016