Architektura Nowego Jorku się zmieniaPropertydesign.pl - 02-04-2014 10:15


Władze miejskie Nowego Jorku we współpracy z duńskim architektem Janem Heglem, który zmodyfikował ulice Kopenhagi, pracują nad nadaniem miastu bardziej przyjaznego charakteru i zachęceniem mieszkańców do poruszania się pieszo lub rowerami. Największe przemiany zauważalne są m.in. na Times Square. Architektura od zawsze miała wpływ na życie mieszkańców. Pozwala ona otworzyć lub zamknąć przestrzeń, w subtelny sposób kieruje zachowaniami ludzi, może również przyczynić się do rozkwitu miasta.

Coraz częściej władze miast decydują się na zmiany, które uczynią miasto, nowoczesnym, bezpiecznym i atrakcyjnym. Analitycy uważają, że hotele są konieczne dla dalszego rozwoju turystyki w Nowym Jorku, Long Island City jest dla nich idealnym miejscem, które zamienia się w strefę hotelowo-turystyczną. Dzielnica Queens zmienia swoje oblicze, ożywieniu gospodarczemu sprzyja powstały tam specjalny obszar Long Island City. Lokalizacja - bliskość Manhattanu, kilka linii metra, możliwość szybkiego dostania się do miasta taksówką przez Queensboro Bridge - wszystko to zachęca deweloperów do inwestycji.

Znajdujące się w Queens niewielkie ceglane budynki, zostaną zastąpione nowoczesnymi, ekologicznymi obiektami. Jednym z nich będzie LIC Marriott, który powstanie przy ulicy 29-07 Queens Plaza North. Projekt został zlecony pracowni architektonicznej Handel Architects, w którym pracuje Michael Arad, twórca World Trade Center Memorial. Biuro ma już na swoim koncie takie projekty jak: park High Line na Manhattanie, Fifth Street Farm – farmy na dachu budynku, hotel Ritz-Carlton w Waszyngtonie, oraz budynek Trump SoHo.

Nowo powstający Marriott będzie liczył 31 pięter i mierzył 106 m. Na niższych kondygnacjach znajdować się będzie 160 pokoi hotelowych, na wyższych natomiast apartamenty mieszkalne. - Do skonstruowania jego elewacji wykorzystano system fasady elementowej Aluprof MB-SE80 SG, która charakteryzuje się strukturalnym, cztero krawędziowym systemem szklenia SSG. Rola fasady we współczesnym budownictwie, zwłaszcza w przypadku wieżowców, jest bardzo istotna. Nadaje ona obiektowi indywidualnego charakteru i wyrazu architektonicznego. Od odpowiednio dobranej fasady zależy również bilans energetyczny budynku i jego bezpieczeństwo. Oddzielając środowisko zewnętrzne od wewnętrznego, chronią przed wpływem warunków atmosferycznych i zagrożeniami np.: silnym wiatrem, uderzeniami powietrza, opadami, a także różnicą ciśnień i temperatur. W dużym mieście jakim jest Nowy Jork, natężenie hałasu oraz drgania spowodowane ruchem ulicznym i poziemnym, sprawiają ze konieczne jest stosowanie rozwiązań kompensujących ruchy tektoniczne - Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor Sekcji Rozwoju Fasad w Aluprof S.A.