W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna inauguracja projektu Street Art By Fenix, który firma Fenix Group realizuje we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Celem inicjatywy jest popularyzacja twórczości polskich grafików wśród szerokiej publiczności oraz promocja absolwentów Wydziału Grafiki. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują prof. Stanisław Wieczorek – dyrektor Instytutu Sztuki Mediów oraz prof. Andrzej Węcławski – kierownik Katedry Grafiki Artystycznej.
Pierwszym etapem realizowanym w ramach współpracy będzie ekspozycja prac grafików na elewacjach warszawskich kamienic. Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, m.in. dr Jaśmina Wójcik, Marta Banaszak, dr Jakub Wróblewski oraz dr Mateusz Dąbrowski tworzą dzieła, które na jakiś czas wpiszą się w miejską przestrzeń i staną częścią warszawskiego krajobrazu. Pomysł polega na potraktowaniu powierzchni zabezpieczających remontowane kamienice jako galerii sztuki. Wielkoformatowe druki zawieszone na zrujnowanych fasadach budynków, które dopiero teraz mają szansę na renowację, stają się swego rodzaju płótnem dla artystów.
Sztuka, dziedzictwo kulturowe to dla Fenix Group wyjątkowo cenna wartość. Na co dzień firma przywraca kamienicom status wizytówek miasta. Współpracuje ze znakomitymi rzemieślnikami, artystami w swoim fachu, a także doświadczonymi architektami. Dlatego też wspólny projekt z uczelnią, która jest prawdziwą kuźnią talentów jest dla nas niezwykle ważny – mówi Andrzej Kawalec, prezes firmy Fenix Group. Zaproponowaliśmy współpracę tym artystom, których twórczość, naszym zdaniem, może współgrać z tkanką miejską. Chcieliśmy, żeby były to prace niebanalne, a jednocześnie nawiązujące do historii i charakteru tych miejsc – dodaje.
Artcovery, bo tak nazywają się siatki z dziełami sztuki zabezpieczające budowę, będą systematycznie pojawiać się w Śródmieściu i na Pradze na zrujnowanych historycznych budynkach, którym firma Fenix Group przywraca dawną świetność. W ten sposób Fenix Group dba jednocześnie o to, żeby już w trakcie trwania remontu przyzwyczajać mieszkańców do obcowania z atrakcyjnym widokiem. Tam, gdzie przez długie lata stały ruiny, teraz będzie można podziwiać prawdziwe dzieła sztuki.
Przestrzeń miejska Warszawy jest zeszpecona przez ogromne banery reklamowe. W tym wypadku mamy szansę obserwować próbę zastąpienia nachalnych reklam przez specjalnie przygotowane prace młodych artystów – mówi prof. Andrzej Węcławski, kierownik Katedry Grafiki Artystycznej warszawskiej ASP. Oczekuję zaistnienia interesującego dialogu między dziełem sztuki, a miejscem jego eksponowania. Bardzo istotne będzie wykorzystanie kontekstu miejsca i skali realizowanego projektu. Dla młodych twórców to znakomita okazja do popularyzacji prac graficznych w otwartej miejskiej przestrzeni – wyjaśnia prof. Węcławski.
Kiedy z fasad odnawianych budynków znikną prace artystów, oczom warszawiaków ukażą się dzieła architektury użytkowej – piękne apartamentowce utrzymane w stylu minionej epoki. Zabytkowe odrestaurowane kamienice będą cieszyć przede wszystkim tych, którzy zdecydują się w nich zamieszkać, bo zyskają unikalny klimat dawnych czasów z dodatkiem najnowszych technologii użytkowych. Odnowione budynki będą jednocześnie atrakcją dla okolicznych mieszkańców, których dzielnica odzyska dawne przepiękne kamienice, a co za tym idzie należny tym miejscom prestiż.
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten