REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Augustów kupił zabytkowy budynek po dworcu PKP

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2017 15:37
Augustów kupił zabytkowy budynek po dworcu PKP
Fot. unsplash

Władze Augustowa kupiły zabytkowy budynek po byłym dworcu PKP. W budynku ma się mieścić poczekalnia dla podróżnych oraz Muzeum Ziemi Augustowskiej.

REKLAMA

W 2009 roku PKP zamknęły dworzec, gdzie mieściły się kasa oraz poczekalnia, a w 2014 roku sprzedała obiekt prywatnemu przedsiębiorcy. Ten jednak nie zdecydował się na remont i inwestycje w tym miejscu, i ostatecznie odsprzedał budynek miastu.

- To dobra informacja dla miasta. Augustowianie po kilku latach odzyskują dworzec, który ma zacząć funkcjonować i istnie - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący rady miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz.

Radny Paweł Kotwica poinformował, że oprócz poczekalni dla podróżnych w budynku znajdą miejsce instytucje kultury. Jedną z nich jest Muzeum Ziemi Augustowskiej, które boryka się z problemami lokalowymi.

- Chcemy, żeby ten budynek pełnił funkcję kulturalną dla mieszkańców osiedla Lipowiec. Zamierzamy skomunikować obiekt z resztą osiedla i miastem Augustów remontując ulicę Kolejową - powiedział radny Kotwica.

Przez okres zimy miasto postara się wykonać kosztorys napraw i remontu budynku. Wiosną budynek ma zostać otwarty i muzeum będzie mogło zająć część pomieszczeń. Dworzec jest objęty planem rewitalizacji miasta Augustów, który został zaakceptowany przez zarząd województwa podlaskiego. Miasto będzie mogło starać się o pozyskanie środków unijnych na inwestycje związane z tym obiektem.

Dworzec został wybudowany w 1897 roku wraz z uruchomieniem linii kolejowej z Suwałk do Grodna. Jak podkreślają radni, miejsce to zawsze tętniło życiem. Historia dworca to także niemiłe momenty. W latach 1940-1941 z tego miejsca odbywała się wywózka Polaków na Syberię. Na budynku do dzisiaj jest tablica upamiętniająca tamte wydarzenia.

- To jest nasze dziedzictwo kulturowo-historyczne, to jeden z nielicznych zabytków, który zachował się w swojej pierwotnej formie. To autentyczna materia historyczna - powiedział kierownik Muzeum Ziemi Augustowskiej Tomasz Kiełczewski.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie