REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Awangardowe kariatydy ozdobiły fasadę rewitalizowanej kamienicy w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 18 lut 2021 09:38
Awangardowe kariatydy ozdobiły fasadę rewitalizowanej kamienicy w Łodzi
Kariatydy na fasadzie rewitalizowanej kamienicy przy ul. Włokienniczej 6 w Łodzi. fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jak przeczytamy na Lodz.pl, fasadę rewitalizowanej kamienicy przy ulicy Włokienniczej 6 w Łodzi ozdobiło sześć rzeźb o kobiecych kształtach, informuje UM Łódź.

REKLAMA

Sześć rzeźb o kobiecych kształtach wyziera z fasady rewitalizowanej kamienicy przy ulicy Włókienniczej 6. To tzw. kariatydy – podpory architektoniczne znane z architektury śródziemnomorskiej. W Łodzi ujęte zostały w nietypowy, awangardowy sposób.

- To jeden z kamieni milowych w rewitalizacji. Metamorfoza pierwszej fasady przy ul. Włókienniczej stała się faktem. Elewację ozdobiło sześć białych kariatyd. To pierwsza z tak bardzo widowiskowych zmian, które możemy już tu podziwiać, ale nie ostatnia. Tylko w tym roku odsłonimy w sumie 10 nowych elewacji frontowych. Przed remontem budynek przy ul. Włókienniczej 6 wyglądał jak najzwyczajniejszy blok. Parter, piętro, poddasze i fasada ogołocona z wszelkich ozdób. Porównanie stanu przed i po właśnie tutaj będzie robiło największe wrażenie. I tak jak Włókiennicza będzie symbolem rewitalizacji, niech ta fasada ozdobiona kariatydami będzie symbolem zmian na Włókienniczej - mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Artystyczne projekty elewacji przy ulicy Włókienniczej to wynik współpracy Biura Architekta Miasta, studentów Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Zarządu Inwestycji Miejskich. Projekty tworzone były w latach 2017-2018. Kariatydy na szklanej fasadzie kamienicy spod numeru 6, to praca Formart Pracowni Architektury S.C.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie