×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aż 12 mln zł na białostockie projekty w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 11 mar 2022 13:38
Aż 12 mln zł na białostockie projekty w ramach budżetu obywatelskiego
Aż 12 mln zł na białostockie projekty w ramach budżetu obywatelskiego, fot. shutterstock

12 mln zł do podziału na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe będzie w budżecie obywatelskim miasta Białegostoku na 2023 r - poinformował w piątek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Propozycje projektów można zgłaszać od 11 marca do 11 kwietnia 2022 r.

REKLAMA

5 mln zł to kwota przeznaczona na projekty o charakterze ogólnomiejskim, a 7 mln zł na osiedlowe. Zgłoszone w ciągu najbliższego miesiąca projekty i przyjmowane wnioski będą do września poddane ocenie, w październiku odbędzie się głosowanie, a wyniki głosowania i lista projektów wybranych do realizacji mają być ogłoszone 31 października.

"Życie płynie dalej, chociaż na naszych oczach dzieją się rzeczy, które jeszcze miesiąc temu były niewyobrażalne, to jednak my staramy się żyć i działać normlanie i takim przejawem tej normalności jest budżet obywatelski" - powiedział prezydent Białegostoku na konferencji prasowej w Zespole Szkół, który zrealizował kilka projektów z wcześniejszych edycji budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski na 2023 r. będzie dziesiątą edycją tego przedsięwzięcia w Białymstoku. Truskolaski podsumował, że w dotychczasowych edycjach było zgłoszonych ponad 1,2 tys. projektów, z których 250 wybrano do realizacji. Łącznie na te budżety była przeznaczona kwota 83,4 mln zł.

Prezydent poinformował, że w budżecie obywatelskim na 2023 r. zwiększono maksymalne wartości projektu. W przypadku ogólnomiejskich będą to maksymalnie 2 mln zł, osiedlowych 1 mln zł. Także projekty nieinwestycyjne, tzw. miękkie mogą mieć najwyższą wartość 50 tys. zł.

Truskolaski ocenił, że mieszkańcy miasta wykazują dużą aktywność w budżetach obywatelskich, dziękował za to i zachęcał do dalszego działania.

"Te projekty mają upiększać miasto, ale też projektodawcy często reagują na sytuację bieżącą. Jak zaczął się COVID-19 było sporo związanych właśnie z ochroną zdrowia. W tej chwili mamy sytuację taką jaką mamy, być może będą pomysły związane z pomocą uchodźcom czy inne pomysły, bo na to trzeba będzie sporo środków i myślę, że wrażliwość naszych mieszkańców jest taka, że na pewno takie pomysły również się pojawią" - mówił prezydent.

Dyrektor Centrum Aktywności Społecznej (CAS), które odpowiada za realizację budżetu obywatelskiego Białegostoku Urszula Dmochowska powiedziała, że podniesienie limitów maksymalnie wartości projektów wynika z sytuacji gospodarczej, rosnących cen towarów i usług. Przypomniała, że projekty inwestycyjne można realizować tylko na gruntach należących do miasta.

Dmochowska oceniła, że mieszkańcy miasta bardzo dobrze radzą sobie ze wszystkimi procedurami w budżecie obywatelskim, wciąż mogą liczyć na pomoc urzędników, przybywa projektów kwalifikowanych do głosowania. "To też przejawem, że te projekty są dobrze przygotowane, wypracowane, odpowiadają na potrzeby mieszkańców" - mówiła dyrektor CAS.

Wszystkie szczegóły na temat budżetu obywatelskiego na 2023 r. w Białymstoku są na stroniewww.cas.bialystok.pl . Są tam m.in. różne stawki finansowe potrzebne projektodawcom do planowania kosztów finansowych projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie