×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aż 1628 projektów i 64 miliony. Warszawski budżet obywatelski robi wrażenie

  • Autor: PAP
  • 18 cze 2018 10:47
fot. pixabay.com

Od piątku do 30 czerwca mieszkańcy Warszawy mogą głosować w piątej edycji budżetu partycypacyjnego. W tym roku można wybierać spośród 1628 projektów; budżet opiewa na rekordowe 64 mln zł. Realizacja zwycięskich pomysłów zacznie się w 2019 r.

REKLAMA

Głównym założeniem budżetu partycypacyjnego jest zwiększenie wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

15 czerwca rozpoczęło się głosowanie warszawiaków na pomysły zgłoszone w piątej edycji budżetu partycypacyjnego. Zgłoszone zostały 2433 projekty, z czego pod głosowanie poddano 1628. Dotyczą m.in. zagospodarowania zieleni miejskiej i małej infrastruktury oraz bezpieczeństwa na drogach, zajęć edukacyjnych i sportowych, festynów i wydarzeń kulturalnych, a także budowy obiektów dla zwierząt.

Głosowanie odbywa się przez internet lub drogą papierową w wybranych punktach. Może w nim wziąć udział każdy - nie trzeba być pełnoletnim ani zameldowanym w Warszawie. Głosujący mogą oddać głosy na dowolną liczbę projektów, ale koszt realizacji wszystkich wybranych projektów nie może przekraczać kwot dostępnych w wybranym obszarze i w dzielnicy.

Koordynatorka stołecznego budżetu partycypacyjnego Justyna Piwko poinformowała w piątek, że "pod głosowanie zostało poddane około 70 proc. pomysłów, natomiast reszta odpadła na etapie weryfikacji lub projektanci sami wycofali swoje pomysły". W posiedzeniach weryfikacyjnych brali udział burmistrzowie, zarządcy dzielnic i pracownicy merytoryczni.

Piwko poinformowała też, że zrealizowano już ponad 1600 pomysłów. Z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego - 97 proc. projektów, z drugiej 94 proc., z trzeciej 85 proc., a z ostatniej edycji około 10 proc. Zastrzegła, że większość postępowań z zeszłorocznych projektów została już rozpoczęta, ale efekty będą dopiero w przyszłym roku.

W stosunku do poprzednich edycji liczba zgłoszonych projektów jest teraz mniejsza. Jak jednak powiedziałą Piwko, "projektów jest mniej, ale mieszkańcy bardziej interesują się i uczestniczą np. w maratonach pisania projektów, spotkaniach dyskusyjnych itp.".

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zwrócił uwagę, że "charakter samego budżetu jest bardzo lokalny, więc też sami mieszkańcy zgłaszają często projekty o niewielkiej, lokalnej skali". Poinformował, że od pierwszej edycji warszawiacy podzielili 262 mln zł na projekty, które już zostały zrealizowane albo są w realizacji.

Wśród tych pierwszych są m.in. tężnia solankowa przy pl. Hallera, ścianka wspinaczkowa po praskiej stronie mostu Świętokrzyskiego. Zmodernizowano te ż wielu boisk, wybudowano place zabaw i doświetlono przejścia dla pieszych.

Tegoroczne głosowanie na projekty budżetu partycypacyjnego kończy się 30 czerwca. Ogłoszenie zwycięskich projektów odbędzie się 12 lipca o godz. 18 na bulwarze gen. Pattona.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie