REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Aż 33 projekty w budżecie obywatelskim Starachowic

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2018 16:44
Aż 33 projekty w budżecie obywatelskim Starachowic
fot. pixabay.com

33 z 38 projektów zgłoszonych przez mieszkańców Starachowic przeszło pozytywnie weryfikację w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 r. realizowanego przez samorząd, kosztem 1,2 mln zł. Głosowanie zaplanowano we wrześniu.

REKLAMA

To piąta edycja budżetu partycypacyjnego w Starachowicach. Władze miasta, podobnie jak w poprzednich latach, zarezerwowały na ten cel 1,2 mln zł.

Do końca lipca mieszkańcy Starachowic - którzy ukończyli 16 lat i są tu zameldowani - zgłaszali propozycje przedsięwzięć do realizacji. Wnioski musiały zawierać poparcie propozycji przez 15 mieszkańców.

Projekty mogły dotyczyć inwestycji w 23 okręgach, na jakie podzielono miasto, a koszt zaproponowanego zadania nie mógł być większy od maksymalnej kwoty przypadającej na okręg, czyli od 52 tys. zł.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej starachowickiego magistratu, wpłynęło 38 wniosków z 21 okręgów. Pozytywnie weryfikację formalną, zakończoną w połowie sierpnia, przeszły 33 pomysły.

Propozycje dotyczą m.in.: remontu dróg dojazdowych do osiedlowych bloków, budowy lub remontów chodników i parkingów, montażu kamer monitoringu miejskiego i oświetlenia ulicznego, budowy siłowni plenerowej, zagospodarowania skweru. Są też projekty związane z organizacją Święta Rodziny przy jednej z parafii i modernizacji szkolnej biblioteki.

W dziewięciu okręgach - gdzie po weryfikacji zatwierdzono więcej niż jeden projekt - zostanie przeprowadzone głosowanie. W pozostałych będzie zrealizowany jeden zgłoszony i formalnie zweryfikowany pomysł.

Głosować będzie można internetowo - między 3 a 9 września. Z kolei od 14 do 16 września zaplanowano głosowanie tradycyjne - w lokalach, z kartami do głosowania i urnami. Wybrane przez mieszkańców projekty będą znane najpóźniej 18 września.

Samorząd zachęca, by inicjatorzy projektów promowali je wśród mieszkańców, m.in. wykonując samodzielnie ulotki czy udostępniając w mediach społecznościowych informacje lub nagrania mówiące o lokalnym problemie, jaki można rozwiązać dzięki uczestnictwu w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym.

Realizacja zwycięskich projektów będzie finansowana w ramach budżetu miasta na 2019 r.

W ciągu czterech poprzednich edycji budżetu obywatelskiego w Starachowicach zrealizowano lub przeznaczono do realizacji 86 pomysłów mieszkańców. W poprzednich głosowaniach brało udział ok. 9,6 tys. starachowiczan. Zwycięskie projekty dotyczyły najczęściej remontów dróg i chodników, budowy miejsc parkingowych, instalacji oświetlenia ulicznego i monitoringu, budowy boisk sportowych, siłowni plenerowych i modernizacji placów zabaw.

W latach 2015-2018 władze Starachowic przeznaczyły na budżet obywatelski 4,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie