×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aż 431 pomysłów krakowian w budżecie obywatelskim

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2018 09:20
fot. pixabay.com

431 propozycji zostało zakwalifikowanych pod głosowanie w ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Do podziału w tym roku jest 12 mln 455 tys. zł w dwóch pulach: na zadania o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim. Głosowanie rozpocznie się w sobotę.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig, ostatecznie, po rozpatrzeniu protestów, do udziału w głosowaniu zakwalifikowano 431 propozycji: 123 ogólnomiejskich oraz 308 dzielnicowych. W sumie mieszkańcy zgłosili do tej edycji BO rekordową liczbę 678 projektów.

Jak zaznaczył Kulig, ocena prawna projektu to często zadanie długotrwałe, wymagające kilku dni i angażujące wiele miejskich jednostek. "Wynika to stąd, że pomysły składane przez mieszkańców nierzadko mają charakter interdyscyplinarny, więc mieszczą się jednocześnie w kilku obszarach funkcjonowania miasta. Zawsze podchodzimy do tego procesu bardzo starannie i rzetelnie rozpatrujemy wszystkie uwagi" - dodał.

W tym roku najwięcej propozycji złożono w kategoriach: sport i infrastruktura sportowa, zieleń i ochrona środowiska oraz infrastruktura miejska. Projekty kulturalne znalazły się na czwartej pozycji.

Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych poinformował, że najwięcej projektów do oceny dostały Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. "Ta tendencja utrzymuje się w krakowskim budżecie obywatelskim od dwóch lat" - ocenił.

Głosowanie potrwa do 30 czerwca. Uprawnione są osoby, które w dniu oddania głosu ukończyły 16 lat oraz są mieszkańcami Krakowa. Nie muszą być zameldowane na terenie miasta. W tym roku będą mogli głosować również cudzoziemcy, którzy mieszkają w stolicy Małopolski.

Głos będzie można oddać na stronie dedykowanej budżetowi obywatelskiemu budzet.krakow.pl. Aby zagłosować w internecie, należy się zalogować do platformy internetowej i podać swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail.

Cudzoziemcy, którzy mieszkają w Krakowie, ale nie posiadają numeru PESEL - przy zakładaniu konta na platformie budzet.krakow.pl dodatkowo będą musieli podać swoją datę urodzenia oraz płeć. Na tej podstawie generowany będzie kod identyfikacyjny, który umożliwi głosowanie.

Dla osób, które wolą tradycyjne głosowanie, przygotowane zostaną papierowe karty do głosowania. Uruchomionych zostanie 100 stacjonarnych punktów do głosowania na terenie miasta. Ponadto od soboty mieszkańcy, którzy wezmą udział w piknikach krakowskich, będą mogli również zagłosować na wybrany przez siebie projekt. Przygotowano tam specjalne strefy obywatelskie, gdzie będą prezentowane dotychczas zrealizowane projekty, a wnioskodawcy będą mieli możliwość promowania swoich pomysłów.

Ubiegłoroczna, czwarta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach. W głosowaniu krakowianie wybrali 92 projekty, w tym 14 ogólnomiejskich i 78 dzielnicowych. Będą one realizowane w latach 2018 i 2019.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie