REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Aż 65 mln z UE na rewitalizację Słupska, Ustki i Lęborka

  • Autor: PAP
  • 05 gru 2017 09:11
fot. pixabay.com

Słupsk, Ustka i Lębork dostaną łącznie 65 mln zł z funduszy unijnych na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych i społecznych. Umowy w tej sprawie podpisały w poniedziałek pomorskie władze i przedstawiciele samorządów tych miast.

REKLAMA

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Najwięcej, bo 42,5 mln zł, trafi w ciągu najbliższych czterech lat do Słupska. Pieniądze mają być przeznaczone na rewitalizację Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia oraz działania społeczne na rzecz 400 mieszkańców tych dzielnic potrzebujących wsparcia. Całkowity koszt inwestycji to ponad 76 mln zł.

Prezydent Słupska Robert Biedroń powiedział PAP, że w ramach projektów rewitalizacyjnych powstaną m.in.: bulwary nad Słupią, zostaną przebudowane drogi na Podgrodziu oraz będzie zrekonstruowana średniowieczna baszta obronna. Ma w niej powstać Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu oraz Centrum Seniora.

Jak dodał Biedroń, pieniądze zostaną też przeznaczone na: remont podwórek, 16 kamienic komunalnych i 45 budynków wspólnot mieszkaniowych, a także przebudowę kamienicy Otto Freundlicha, w której powstanie Centrum Wsparcia oraz Psychologiczna Poradnia Rodzinna.

"Bardzo ważna (…) jest budowa nowej siedziby Teatru Nowego, który dziś dzieli scenę ze słupską filharmonią" - podkreślił Biedroń. Zaznaczył, że w projektach jest też miejsce na nowe tereny zielone i miejsca wypoczynku dla mieszkańców.

Z kolei w Ustce za 13,7 mln zł, z których 9,6 mln zł to unijne dofinansowanie, na nowo zostaną zagospodarowane tereny Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także przestrzeń między blokami ul. Grunwaldzkiej. Do końca 2021 roku powstaną m.in. plac zabaw, siłownia, miniboisko i teren dla miłośników jazdy na deskorolce. Przebudowa czeka ulice: Legionów i Zieloną, a rozbudowa ul. Rybacką. Planowana jest też budowa kładki nad ciekiem Otocznica.

Ma też powstać Centrum Wsparcia Mieszkańców i Klub Seniora z bogatą ofertą zajęć, z której w ramach projektu do czerwca 2022 roku skorzysta 120 osób. Rozbudowany zostanie system teleopieki.

Lębork planuje natomiast realizację dwóch projektów wartych łącznie ponad 21 mln złotych, które UE dofinansuje kwotą 14 mln zł. Oba dotyczą dzielnicy Nowy Świat. Dwa budynki zostaną zaadaptowane na klub osiedlowy "Baza" i Ośrodek Wsparcia Dziennego. Z organizowanych tam zajęć i warsztatów będzie mogło korzystać 165 osób w różnym wieku. Kolejne inwestycje w dzielnicy to przebudowa dróg dojazdowych, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, 9 podwórek, 5 terenów rekreacyjnych, wykonanie ścieżki rowerowej, remonty 28 budynków komunalnych i socjalnych oraz 8 należących do wspólnot mieszkaniowych, a także rozbudowa monitoringu.

Prace rewitalizacyjne na Nowym Świecie obejmą obszar o powierzchni ok. 70 ha, zamieszkały przez ponad 5 tys. osób. Ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w 2020 r. Natomiast projekt usług społecznych potrwa od stycznia 2019 roku do grudnia 2022 roku.

Umowy dla Słupska i Ustki podpisane zostały w Słupsku w kamienicy przy ul. Długiej 21-22, dla Lęborka w miejskim ratuszu.

Słupsk, Ustka i Lębork należą do grupy 15 pomorskich miast, które uzyskają unijne dofinansowanie na projekty rewitalizacyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w łącznej kwocie 150 mln zł. Wartość inwestycji szacuje się na 245 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie