REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aż siedem ekomurali w tym roku na Pomorzu Zachodnim

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2022 15:45
Aż siedem ekomurali w tym roku na Pomorzu Zachodnim
Aż siedem ekomurali w tym roku na Pomorzu Zachodnim, fot. shutterstock

Siedem wielkoformatowych murali wykonanych farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia powstanie w 2022 r. w zachodniopomorskich miastach i miasteczkach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

REKLAMA

"Ekomurale wykonane w ubiegłym roku (w Szczecinie przy rondzie Giedroycia i w Szczecinku - PAP) bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa" - powiedział, cytowany w poniedziałkowym komunikacie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Kolejne murale mają powstać w Szczecinie (gdzie zaplanowane są dwa z nich), w Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie Zdroju i Goleniowie.

Jak przekazał Urząd Marszałkowski, murale mają być "wizualną reklamą Zielonego Regionu, zachętą do działań proekologicznych, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza".

"Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowane fasady budynków będą pochłaniały składniki spalin - dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników" - wskazano.

Zaznaczono też, że "na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem".

"Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie" - wyjaśniono.

Jak podały służby prasowe marszałka, farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje, niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Pomalowana powierzchnia nie wymaga też częstego odświeżania czy mycia.

Konkurs na projekty murali ma zostać ogłoszony w styczniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie