B.Amsterdam to biuro projektowane jak miastoPropertyDesign.pl / AK - 14-12-2016 13:16


B.Amsterdam miało być pionierskim przedsięwzięciem łączącym innowacyjnych przedsiębiorców i otoczenie biznesowe. Jednym z autorów projektu jest pracownia NEXT architects. Ich zadaniem było przetworzyć liczący 18 tys. mkw. pusty obiekt biurowy w ekosystem oferujący rozwiązania łączące start-upy, kreatywnych przedsiębiorców i firmy.

Jak zauważają projektanci - styl pracy dynamicznie się dziś zmienia. A skoro zmieniają się pracownicy, zmienia się też sposób, w jaki działa biznes. W ich ocenie przeplatanie się sfery pracy i życia prywatnego, również za sprawą technologii, sprawia że musimy mieć inne podejście do projektowania miejsca pracy. B.Amsterdam ma na to odpowiadać - a za jego realizację odpowiadała pracownia NEXT architects razem ze Studio Fabrick, B. Amsterdam, SKEPP i paroma innymi firmami. To biuro projektowano tak, jakby projektowano miasto.

"Budynek jako miasto" to cały ekosystem. Rozrasta się naturalnie, a wszystko w nim jest dostępne 24/7: praca, sport, hotele, wydarzenia. Dla kreatywnych przedsiębiorców i startupów to jest coś więcej niż tylko miejsce pracy - to kompletne środowisko do życia, gdzie mogą szukać inspiracji, spotykać się z ludźmi i nakręcać swój biznes. Pracownia wdrożyła kilka rozwiązań, które mają sprzyjać realizacji tych celów. Na przykład strefa wejściowa została tak zaprojektowana, by była miejscem inspiracji i nawiązywania relacji. Tak samo jak znajdująca się na dachu restauracja Bureau - w dużym "hangarze" z widokiem na panoramę miasta. Zielony dach z kolei pełni rolę parku i miejsca organizacji wydarzeń.

- Design ponad wszystko musi dodawać wartości do tego w jaki sposób doświadczamy danego miejsca - uważa Marijn Schenk, architekt i partner w NEXT.