×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bałtyk zaprojektowali Holendrzy

  • Autor: baltykpoznan.pl
  • 14 maj 2014 11:44
  • Aktualizacja: 14 maj 2014 10:32
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Biurowiec Bałtyk, fot. Garvest Real Estate
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy

Biurowiec Bałtyk przy Kaponierze, głównym węźle osi komunikacyjnych Poznania, zaprojektowany został przez jedną z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie - MVRDV. Holendrzy, znani ze śmiałej i funkcjonalnej architektury, zaprojektowali budynek w taki sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei „odcinano” kolejne fragmenty. Tak powstała niebanalna bryła budynku.

REKLAMA

Poznański biurowiec Bałtyk stanie na miejscu kultowego kina Bałtyk,odwiedzanego całymi rodzinami w latach 1929-2002. Zaoferuje 25 tys. mkw. powierzchni biurowej, będzie miał 16 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. 

Projekt architektoniczny powstał w holenderskiej pracowni MVRDV założonej przez znanych architektów - Winy'ego Maasa, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries. Zespołem projektowym, który pracował nad Bałtykiem kierował architekt Anton Wubben. - Na etapie początkowych studiów koncepcyjnych zdaliśmy sobie sprawę, że ograniczeń jest tyle, że należy zmienić perspektywę i zacząć je traktować jako argumenty „na tak”. Bryła budynku powstawała w ten sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei „odcinaliśmy” kolejne fragmenty. Taras południowy stanowi swoistą interpretację ograniczeń architektonicznych w tej części miasta, a olbrzymie wcięcie powstało, by zaakcentować wejście do budynku - opowiada o projekcie Anton Wubben z MVRDV.

Inwestorem biurowca są spółki Garvest Real Estate oraz Vox

- W parterze biurowca znajdzie się restauracja i w założeniu było, aby dwie pierwsze kondygnacje naziemne oraz dwie najwyższe kondygnacje biurowca były dostępne dla wszystkich, aby mieszkańcy Poznania mogli przechodzić wolno przez tę przestrzeń i z niej korzystać. Pojawią się tam usługi i handel - mówi Piotr Voelkel, jeden z inwestorów. Biurowiec, jak przyznaje inwestor, będzie wyższy niż pierwotnie zakładano, co pozwoliło oszczędzić część terenu i zagospodarować go jako plac miejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie