×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bałtyk zaprojektowali Holendrzy

  • Autor: baltykpoznan.pl
  • 14 maj 2014 11:44
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk w Poznaniu, fot. baltykpoznan.pl
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy
Bałtyk zaprojektowali Holendrzy

Biurowiec Bałtyk przy Kaponierze, głównym węźle osi komunikacyjnych Poznania, zaprojektowany został przez jedną z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie - MVRDV. Holendrzy, znani ze śmiałej i funkcjonalnej architektury, zaprojektowali budynek w taki sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei „odcinano” kolejne fragmenty. Tak powstała niebanalna bryła budynku.

REKLAMA

Poznański biurowiec Bałtyk stanie na miejscu kultowego kina Bałtyk,odwiedzanego całymi rodzinami w latach 1929-2002. Zaoferuje 25 tys. mkw. powierzchni biurowej, będzie miał 16 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. 

Projekt architektoniczny powstał w holenderskiej pracowni MVRDV założonej przez znanych architektów - Winy'ego Maasa, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries. Zespołem projektowym, który pracował nad Bałtykiem kierował architekt Anton Wubben. - Na etapie początkowych studiów koncepcyjnych zdaliśmy sobie sprawę, że ograniczeń jest tyle, że należy zmienić perspektywę i zacząć je traktować jako argumenty „na tak”. Bryła budynku powstawała w ten sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei „odcinaliśmy” kolejne fragmenty. Taras południowy stanowi swoistą interpretację ograniczeń architektonicznych w tej części miasta, a olbrzymie wcięcie powstało, by zaakcentować wejście do budynku - opowiada o projekcie Anton Wubben z MVRDV.

Inwestorem biurowca są spółki Garvest Real Estate oraz Vox

- W parterze biurowca znajdzie się restauracja i w założeniu było, aby dwie pierwsze kondygnacje naziemne oraz dwie najwyższe kondygnacje biurowca były dostępne dla wszystkich, aby mieszkańcy Poznania mogli przechodzić wolno przez tę przestrzeń i z niej korzystać. Pojawią się tam usługi i handel - mówi Piotr Voelkel, jeden z inwestorów. Biurowiec, jak przyznaje inwestor, będzie wyższy niż pierwotnie zakładano, co pozwoliło oszczędzić część terenu i zagospodarować go jako plac miejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie