REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bardejov - perła średniowiecznej architektury

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2018 13:34
Bardejov - perła średniowiecznej architektury
Bardejov fot. pixabay.com

Wystawę poświęconą słowackiemu miastu Bardejov (Bardejów) - perle średniowiecznej architektury - będzie można oglądać od 9 stycznia w Muzeum w Łowiczu. W 2000 r. Stare Miasto Bardejowa wraz z dawną dzielnicą żydowską wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

REKLAMA

Na ekspozycji będzie można poznać dzieje gospodarcze miasta, jego rozwój kulturalny oraz bliskie związki z Polską. Pokazane zostaną m.in. zdjęcia najciekawszych zabytków Bradejowa, gdzie do dziś zachował się układ urbanistyczny z XV-XVI wieku, otoczony kamiennymi murami i basztami.

Zobaczyć będzie można np. gotycko-renesansowy ratusz, który dawniej był centrum życia administracyjnego i gospodarczego, a dziś mieści zbiory Muzeum Szriszskiego i ekspozycję prezentującą dzieje miasta. Ratusz - zbudowany w pierwszych latach XVI wieku - miał nietypowe zwieńczenie, była to figura rycerza Rolanda, nawiązująca do tradycji zachodnioeuropejskiej.

Ważnym elementem wystawy są informacje o wielokulturowości Bardejowa, w tym informacje o suburdium - unikatowej enklawie nieistniejącego już w mieście świata społeczności żydowskiej. Na ekspozycji zobaczyć będzie można także kopie archiwaliów z końca XIX w. oraz publikacje związane z historią miasta. Pokazanych zostanie również kilka - wykonanych z drewna - modeli cerkwi unickich z okolic Bardejowa.

Czasy gospodarczego i kulturalnego rozkwitu Bardejowa to XV i XVI wiek. W 1581 r. wydana została tam pierwsza książka w języku słowackim, był to katechizm Marcina Lutra. Miasto zamieszkiwali Słowacy, Węgrzy, a później także Rusini, Romowie i Żydzi, którzy w 1942 r. zostali wywiezieni przez nazistów do obozów zagłady.

Miasto leży blisko granicy z Polską - nieco ponad 30 km od Krynicy-Zdroju.

Wystawa "Bardejov - światowe dziedzictwo UNESCO" otwarta zostanie w Muzeum w Łowiczu 9 stycznia i potrwa do 18 lutego.

Ekspozycję przygotowały m.in.: Urząd Miasta i Muzeum Szariszskie w Bardejowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Instytut Słowacki w Warszawie. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce i Burmistrz Miasta Bardejov.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie