REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Barokowy dwór w Zielonej Górze-Ochli czeka rewitalizacja

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2022 12:22
Barokowy dwór w Zielonej Górze-Ochli czeka rewitalizacja
Dwór w Ochli jest częścią kompleksu dworsko-folwarcznego, fot. Shutterstock

Ponad 12,3 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja barkowego pałacu w Zielonej Górze-Ochli wraz z jego otoczeniem. Zabytkowy kompleks dworsko-folwarczny należy do Muzeum Etnograficznego. W wyremontowanym budynku powstanie Centrum Kultur Europejskich.

REKLAMA

Jak poinformował dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli Tadeusz Woźniak, w poniedziałek, 7 listopada, nastąpi podpisanie umowy na dofinansowanie tego projektu. Na realizację inwestycji ponad 8,5 mln zł będzie pochodzić z funduszy europejskich w ramach RPO Lubuskie 2020, a ponad 3,7 mln zł z budżetu woj. lubuskiego.

Dwór w Ochli jest częścią kompleksu dworsko-folwarcznego. Nie zachowały się dokumenty archiwalne dotyczące pałacu, w związku z tym przyjmuje się, że powstał na przestrzeni 1684-87 r. z inicjatywy Otto Friedricha von Unruha, stanowiąc reprezentacyjny przykład bogatej szlacheckiej rezydencji. Do naszych czasów zachowały się cztery kominki oraz bogata dekoracja sztukatorska z elementami roślinnymi oraz licznymi symbolicznymi przedstawieniami figuralnymi.

Dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli, a ostatnim przed wojną był ogrodnik Albert Bohr. Po II wojnie światowej trafił do Państwowego Funduszu Ziemi. Brak remontów i inwestycji znacząco wpłynął na jego stan.

Od 1982 r. pałac jest własnością Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli, ale ze względu na brak funduszy do tej pory był jedynie zabezpieczony przed dalszymi zniszczeniami. Sytuacje ma zmienić projekt "Rewitalizacja barokowego Pałacu w Ochli wraz z otoczeniem - Centrum Kultur Europejskich- I etap". Projektodawcą, inwestorem oraz realizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli.

Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum, dzięki rewitalizacji dwór stanie się miejscem organizacji wystaw, gromadzenia dokumentacji merytorycznej, opracowywania tematów z zakresu kultur regionalnych i narodowych, spotkań o tematyce kulturalnej i społecznej, prowadzenia wykładów, lekcji i warsztatów muzealnych.

"Ośrodek prezentować będzie dorobek kulturalny regionu, współpracujących instytucji. Plany zakładają, że będzie funkcjonowała w nim biblioteka antropologii kulturowej oraz archiwum zakładowe, multimedialne ekspozycje związane z kulturą wsi oraz sale audiowizualne. W Pałacu organizowane będą także wydarzenia kulturalne, warsztaty dla różnych grup społecznych i wiekowych promujące dawne życie i zwyczaje wsi, kulturę rolną i rzemiosło ludowe" - powiedział Woźniak

Oprócz gruntownego remontu i adaptacji do nowej funkcji pałacu, rewitalizacji zostanie poddane jego otocznie. Powstanie droga dojazdowa z bramą, a teren będzie ogrodzony i objęty monitoringiem. Powstaną ścieżki: historyczna i spacerowe z ławeczkami, w tym multimedialnymi zasilanymi energią słoneczną. Utworzony zostanie ogród sensoryczny, zostaną posadzone nowe drzewa oraz wybudowany parking. Planowana jest także budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 40KW.

Muzeum Etnograficzne w Ochli, będącej obecnie częścią Zielonej Góry, jest placówką kultury podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Lubuskiego. Jego główną atrakcją jest istniejący od 1976 r. skansen.

Ekspozycje stałe skansenu znajdują się na obszarze 13 ha w środowisku zbliżonym do naturalnego. Prezentowane są w tam różne typy zabytkowej architektury ludowej z Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo-lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. W skansenie znajduje się ponad 80 obiektów architektury drewnianej i kamiennej oraz mała architektura.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie